Żeromski na Małym Szlaku Beskidzkim

Fot. 2023.07.07 20:55 / news / czytano 575 / opinie 0

Pod koniec czerwca pięcioro uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, członków SKKT, a dwóch z nich również uczniów klasy pod patronatem PTTK, w towarzystwie młodszego kolegi ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, oraz dwojga opiekunów, odbyło fantastyczną górską wędrówkę.

Od 26 do 30 czerwca przeszli Mały Szlak Beskidzki. Trasa liczyła 137 km i rozpoczynała się w Bielsku Białej - Straconce, a kończyła na Luboniu Wielkim. Niektórzy z nich pokonali ją już drugi raz! Całą wyprawą „dowodził” dyrektor liceum Robert Dębski, przekazując młodzieży dobrą energię podczas 5 dni wysiłku i kilku kryzysów. Dzięki temu młodzi ludzie z dnia na dzień czuli coraz większą satysfakcję z przejścia kolejnych kilometrów. Od początku droga wiodła czerwonym szlakiem. 
 
Pierwszy dzień zaczął się bardzo wcześnie -  o 5 rano wyjazd z Krościenka, i jeszcze tego samego dnia wyjście na Hrobaczą Łąkę, Żar oraz Potrójną. Tam nocleg w klimatycznej chatce. Drugiego dnia, mimo padającego deszczu, trasa była kontynuowana, młodzież zdobyła Leskowiec i Żurawnice (Kozie Skały). Nocleg zaplanowano tym razem w "Bacówce u Harnasia", do której trzeba trochę odbić od szlaku, ale warto! Wieczorny grill i smaczna kolacja dodały sił na kolejną wędrówkę. Dzień trzeci rozpoczął się od śniadania, ale nie byle jakiego! Pan dyrektor osobiście przygotował dla wszystkich wspaniałą i sycącą jajecznicę,  po której  Chełm oraz Babice zostały zdobyte w podskokach. Trasa w tym dniu nie była wymagająca, jeśli chodzi o wzniesienia jednakże, tak jak i w poprzednich dniach wynosiła ponad 30 km i towarzyszył jej deszcz. Ten dzień urozmaicony został ogniskiem rozpalonym (uwaga!!!!) w deszczu przez specjalistów od survivalu - Pana dyrektora i Konrada. Po rewelacyjnej kiełbasie z ogniska młodzież wyruszyła w dalszą trasę, do Domu Turysty PTTK w Myślenicach. Przedostatni dzień nie był za bardzo wymagający, jednak po 90 km w nogach każdy czuł już lekkie zmęczenie. Tym razem lekarstwem okazały się naleśniki z nuttelą w schronisku na Kudłaczach. W tym dniu został  zdobyty Lubomir z atrakcyjnym obserwatorium na szczycie (niestety zamkniętym). Wieczór znów umilił wspólny grill, tym razem w Kasinie Wielkiej. I nadszedł ten upragniony czas, czyli dzień piąty, ostatni. Z jednej strony radość, bo w końcu zostanie zdobyty upragniony cel, jednak z drugiej, trochę żal, że powoli kończy się  wspólna przygoda…Tego dnia na młodzież czekało nie lada wyzwanie - dwa bardzo wymagające szczyty, Lubogoszcz i Luboń Wielki. Lubogoszcz dał trochę w kość, ale wszyscy byli tak podekscytowani, że niedługo dojdą do końcowej kropki, że poszło całkiem gładko. Przed ostatnim szczytem, ostatni wspólny obiad, a na deser lody!!! No i wtedy się zaczęło…Luboń Wielki. Ostatnia prosta po bardzo stromym podejściu! Na szczęście udało się! Po ostrej wspinaczce nagle zza drzew ukazało się schronisko na szczycie. I upragniona czerwona kropka szlakowa, kończąca trasę, którą młodzi wędrowcy rozpoczęli od podobnej kropki w Straconce, 137 km temu. Po zdobyciu wszystkich szczytów, dumnym krokiem, radośni  i dumni z siebie, zeszli do Mszany Dolnej gdzie czekał na nich upragniony transport do domu. Serdeczne podziękowania należą się opiekunom,  dyrektorowi Robertowi Dębskiemu oraz  Annie Węglarz, za cudowną atmosferę, z nadzieją na kolejne wspaniałe wycieczki. Oczywiście planowane są już kolejne wyprawy od kropki do kropki i nie tylko.

Należy jeszcze zaznaczyć, że przez całą wycieczkę, zdobywając kolejne 10 szczytów, młodzież brała udział w akcji charytatywnej "na szczyt w szczytnym celu" i zbierała pieniądze na dom opieki dla osób niepełnosprawnych, który ma powstać w Szlachtowej. Zebrano ponad 1440 zł, za co z całego serca dziękujemy wszystkim wspierającym!

Z górskim pozdrowieniem uczestnicy wyprawy Mały Szlak Beskidzki 2023
Kinga, Zuzanna, Marysia, Kuba, Konrad i Tymoteusz oraz Anna i Robert!





Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij