V Festiwal Biegów Górskich GORCE ULTRA-TRAIL - ZAPOWIEDŹ

Fot. 2020.07.27 07:45 / news / czytano 894 / opinie 0

Już 1 i 2 sierpnia w Gminie Ochotnica Dolna odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2020.

Ostatnie dni zapisów na Gorce Ultra-Trail
Jeszcze do 15 lipca można zapisać się online na wybrany dystans. Istnieje także możliwość zarejestrowania się w biurze zawodów, bezpośrednio przed wydarzenie. Informacje i rejestracja: www.gorceultratrail.pl

Ultra bieganie w czasach wirusa
Rok 2020 okazał się szczególny dla całego świata, dla biegaczy i organizatorów imprez sportowych również. Aż do połowy czerwca nie było pewności, czy i w jakiej formule będzie możliwość organizacji kolejnej edycji Gorce Ultra-Trail. Na szczęście, po wdrożeniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych - została wypracowana formuła, która na początku sierpnia umożliwi biegaczom z Polski i zagranicy usłyszeć strzał startera i ruszyć na gorczańskie szlaki. Cieszy fakt, że mimo wstrzymania zapisów na prawie 3 miesiące na listach jest już ponad 800 osób, gotowych sprawdzić swoje siły w górach.

Gorce Ultra-Trail - tu każdy znajdzie coś dla siebie
Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2020, w skrócie - GUT, odbędzie się w dniach 1-2.08.2020. Bazą wydarzenia jest Ochotnica Dolna, tam też znajduje się start i meta prawie wszystkich dystansów. Do wyboru czeka
 
Sobota 1.08:
- GUT 102 - "setka”, która obiega całe pasmo Gorców i wbiega na najwyższy szczyt Beskidu
Wyspowego, Mogielicę
- GUT 84 - bieg 4 wież: Lubań - Magurki - Mogielica - Gorc
- GUT 48 - świetna trasa na poznanie smaku ultra

Niedziela 2.08:
- GUT 20 Ochotnica Challenge - piękna trasa dla górskich debiutantów. Zapach kwitnących łąk i
panorama spod Gorca złagodzi ból łydek
- GUT 12 - doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza, że trasa po krótkim
podejściu prowadzi głównie w dół, prosto na metę w Ochotnicy
 
Trasy biegów prowadzą przez 2 powiaty - nowotarski i limanowski i przecinają 6 gmin: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica. Bieg obejmuje teren 3 Nadleśnictw, a trasa koronnego dystansu - GUT 102 - przebiega przez Gorczański Park Narodowy i objęta jest ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody Parku.

Razem, choć (trochę) na dystans
Podczas edycji COVID-19 Organizatorzy wprowadzili kilka koniecznych modyfikacji, dzięki którym realizacja wydarzenia stała się możliwa. Najważniejsza zmiana to start falowy, z indywidualną godziną startu. W nowej sytuacji konieczne jest ograniczenie liczby osób w biurze zawodów a także na mecie, dlatego biegacze będą zapraszani do tych stref z dbałością o liczbę osób wewnątrz strefy i po dezynfekcji rąk na wejściu. Odprawa wydarzy się w formule on-line, a dekoracje odbędą się bez udziału publiczności. Zachowane zostały za to punkty żywieniowe i posiłek na mecie z doskonałymi potrawami od Kół Gospodyń Wiejskich z Kasinki Małej, Mszany Górnej, Szczawy i Ochotnicy - to właśnie dla tych smaków część biegaczy wraca regularnie na gorczańskie szlaki.

OSP z Tylmanowej, kapela z Krościenka, KS Gorc Ochotnica i wolontariusze z całego regionu
Z roku na rok GUT coraz mocniej osadza się w kalendarzu regionu i okolicznych miejscowości, rośnie też zaangażowanie mieszkańców. Obecna edycja przyniosła rekordową liczbę zgłoszeń na wolontariat i… biegaczy o nazwiskach rodem z Ochotnicy. Ultrasów na trasie przywitają głosy lokalnych zespołów  muzycznych - m.in na kapeli z Krościenka na Lubaniu, a na Przełęczy Knurowskiej energii dodadzą skrzypce Małych Ochotnych.
 
- W realizację wydarzenia zaangażowani są wolontariusze z całej Polski, którzy już od środy zjeżdżają do Ochotnicy, niektórzy po raz 5-ty. Cieszy nas też niezwykłe zaangażowanie i wsparcie ze strony lokalnych organizacji, władz, stowarzyszeń i mieszkańców, którzy użyczają swojego czasu i energii na rzecz jak najlepszego przyjęcia biegaczy - podkreśla jeden z organizatorów, Robert Zakrzewski.
 
GUT 12 dla debiutantów i na sprint
W 2019 do puli GUT dołączył krótki dystans 12 km, z inspiracji i na prośbę mieszkańców okolicznych gmin, którzy również chcieli spróbować swoich sił na szlaku. Niewątpliwą zaletą trasy GUT 12 jest to, że… prowadzi głównie w dół. Po niewielkim podejściu z Wierch Młynne przez kwitnące łąki na Polanę pod Gorcem zbiega się wprost na metę w Ochotnicy Dolnej. To zatem dystans atrakcyjny dla debiutantów, ciekawa opcja dla osób towarzyszących oraz dla zawodników, którzy specjalizują się w krótkich, dynamicznych dystansach. Są też osoby, które zmierzyły się z tym dystansem w 2019, i dziś są na listach startowych na 20 i 48 km.

Puchar Gorca, mocna stawka i stali bywalcy
Biegi górskie to jedna z nielicznych dyscyplin, gdzie na starcie ramię w ramię stają amatorzy i profesjonaliści, nadający tempo na trasach. Na koronnym dystansie GUT 102 mocnym zawodnikiem będzie Rafał Kot, zwycięzca zimowej edycji GUT. Góral z Mazur, jak mówi o sobie Rafał, planuje zawalczyć o Puchar Gorca i stawić się na mecie w czasie poniżej 10 godzin. Na 100 km ścigać się też będzie Katarzyna Winiarska z rekordem trasy wśród kobiet (2018: 12:57:14). Swoją obecność zapowiada także jeden z najwyżej notowanych w rankingu ITRA Polaków i trzykrotny zwycięzca GUT 20 - Dariusz Marek. Nie zabraknie też silnych zawodników z powiatu nowotarskiego i limanowskiego: Na swój ulubiony dystans GUT 84 wróci jego trzykrotny zwycięzca Artur Baran z gminy Dobra, a z trasą Ochotnica Challenge zmierzy się Rafał Gabryś z gminy Kamienica (2019: II m./GUT 12)

GUT SOLO
Nowością tegoroczną jest formuła GUT SOLO czyli możliwość indywidualnego startu na trasach GUT. Uczestnicy startują między 1 lipca a 31 sierpnia, w dowolnie wybranym dniu, a trasę pokonują zgodnie z zapisem trasy dostarczonych przez organizatorów. Formalny start jest spod bramy na terenie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, organizator zapewnia numer startowy, medal i pamiątkową koszulkę lub bluzę FINISHERA. Co ważne, uczestnik może liczyć również na wsparcie w sytuacjach wymagających interwencji (burza, zgubienie się). Formuła została już przetestowana przez pierwszych biegaczy i prawdopodobnie zostanie utrzymana jako roczna klasyfikacja, czyli 4x GUT.
 
Organizatorzy zapraszają na prawdziwe święto biegania - Wystartuj i zakochaj się w Gorcach!
 
Zapisy:
- do 15 lipca: online do www.gorceultratrail.pl
- 31.07-2.08: w Biurze Zawodów w Ochotnicy Dolnej

Informacje, media i sponsorzy: info@runvegan.pl, Violetta Domaradzka, +48 507 006 851
Wolontariat: wolontariat@runvegan.pl, Joanna Sputowska
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij