Burmistrz Szczawnicy członkiem delegacji Prezydenta Komorowskiego do Mołdawii

Fot. Anna Najdieniowa 2012.12.05 08:56 / artykuł / czytano 3007 / opinie 0

Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica uczestniczył w oficjalnej wizycie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w dniach 02-04.12.2012 w Mołdawii. 

Wspólnie z marszałkiem Województwa Małopolskiego Markiem Sową, burmistrzem Miasta Dobczyce Marcinem Pawlakiem, oraz wójtem Gminy Charsznica Janem Żebrakiem uczestniczyli w konferencji samorządowej pt. „Doświadczenie demokracji lokalnej w procesie transformacji”.

„Zaproszenie do udziału, jako jednego z przedstawicieli samorządów, jest niewątpliwie wyróżnieniem, dostrzeżeniem przez Prezydenta Polski oraz Marszałka Województwa Małopolskiego rozwoju Szczawnicy i przykładem dobrej działalności samorządu w nowej perspektywie demokracji lokalnej i obecności w Unii Europejskiej”- mówi Grzegorz Niezgoda.

Konferencja samorządowców organizowana przez polskie organizacje samorządowej współpracy na rzecz rozwoju „Wiedzieć jak” miała na celu przekazanie doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządów, samorządności lokalnej, wpływu mieszkańców na rozwój własnej miejscowości, oraz korzyści, jakie czerpią polskie gminy z wejścia do Unii Europejskiej. Podczas spotkania głos zabrali również Prezydent Mołdawii, Nicolae Timofti, który mówił o obszarach związanych z planowaną zmianą ustroju w Mołdawii. Wystąpienie Prezydenta RP miało charakter zachęty do zmian, przez które przeszły samorządy Polski i korzyści, jakie można zaobserwować w Polsce po dwudziestu latach od wejścia reformy samorządowej w życie. Samorządowcy reprezentujący polskie gminy, przedstawili dobre praktyki i zmiany, jakie nastąpiły w tych gminach w ostatnich latach. Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa zaprezentował system samorządu województwa,  jego kompetencję oraz wpływ na rozwój całego województwa  jak i poszczególnych gmin. Reprezentujący Miasto i Gminę Szczawnica burmistrz Grzegorz Niezgoda przedstawił szczegółową prezentację dotyczącą zrównoważonego rozwoju MiG Szczawnica jako miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej, przy wykorzystaniu funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej.

Podczas konferencji wystąpił profesor Jerzy Stępień, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Administracji, a także  prof. Michał Kulesza, twórca ustawy o samorządzie gminnym.

Burmistrz MiG Szczawnica uczestniczył, jako członek organizacji rządowej w spotkaniu Prezydenta ze środowiskami polonijnymi w Mołdawii oraz w spotkaniu Marszałka Województwa z Ministrem Rolnictwa Vasile Bumacov, gdzie analizowane były możliwości współpracy Województwa Małopolskiego oraz Uniwersytetu Polski w zakresie rolniczej wymiany doświadczeń.

Gościnnie w spotkaniu polsko – mołdawskim uczestniczyli przedstawiciele Litwy Algirdas Vrubliauskas, mer rejonu Alytus oraz Arǔnas Gražulis z Litewskiego Stowarzyszenia Samorządowców. W konferencji wzięli udział również Victoria Cujbă, zastępca naczelnika wydziału ds. polityki Decentralizacji przy Kancelarii Państwa Republiki Mołdawii, która zaprezentowała System administracji lokalnej w swoim kraju. Svetlana Rogov, Naczelnik Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Inwestycji, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Budownictwa Republiki Mołdowy przedstawiła Współpracę międzynarodową regionów Mołdawskich oraz Eugen Furculiţă, Doradca Sekretarza Generalnego Rządu Republiki Mołdowy omówił wpływ programów współpracy trans granicznej na zrównoważony rozwój regionów .

„Niewątpliwie ciekawym przeżyciem, jako burmistrza jest uczestnictwo w konferencji, która ma na celu podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w budowaniu lokalnej samorządności. Myślę, że prezentacja polskich gmin zrobiła duże wrażenie na lokalnych samorządowcach i na pewno zaowocuje obustronnymi kontaktami, które będą pomocne nie tylko dla naszych gospodarzy, ale również dla nas. Powinniśmy się cieszyć i być dumni z tego, że 20 lat temu obraliśmy taki kierunek rozwoju i zmian, dzięki którym dzisiaj możemy dzielić się swoimi doświadczeniami”- powiedział Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

 

Autor: Małgorzata Cebula
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Anna Najdieniowa
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij