Były arcybiskup Wesołowski pochowany w Czorsztynie

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.09.05 22:00 / news / czytano 5069 / opinie 0

Zamiast kazania chwila ciszy, mszę żałobną w kościele w Czorsztynie odprawił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń.

- Razem ze zmarłym prosimy o przebaczenie. Kto jest bez grzechu, niech pierwszy kamień rzuci, niech rzuci - mówił bp Szkodoń. Nawoływał też do modlitwy różańcowej za zmarłego i cytował słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Po mszy ciało zmarłego w asyście odprowadzono na cmentarz, gdzie bp Szkodoń poprowadził modlitwę nad trumną.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyło kilkaset osób, mieszkańców gminy Czorsztyn i okolicznych miejscowości oraz wielu księży.

W słowie pożegnania jeden z członków rodziny odczytał fragmenty listów, które Józef Wesołowski przesyłał do rodziny oraz testament zmarłego. 

"Zachowuję pogodę ducha, dlatego że nie popełniłem tych strasznych czynów, a moja główna wina to nieroztropne spacerowanie nad morzem i kontakty z dziećmi ulicy, którzy okazali się powiązani z handlem narkotykami i prostytucją". Jest prawdą, że pomagałem wielu z nich, odwiedzałem w więzieniu, przygotowywałem do sakramentów (…). Jest teraz tak trudno to wszystko udowodnić, a trzech z nich oskarża mnie, że zrobiłem im krzywdę".

Testament z dnia 30 grudnia 2013 roku: "W związku z licznymi oskarżeniami pod moim adresem, w których kwestionuje się moją integrację moralną w razie mojej śmierci proszę pochować mnie prywatnie wśród innych grobów bezpośrednio w ziemi bez żadnych zewnętrznych ceremonii na cmentarzu w Czorsztynie. Proszę mojego brata Stanisław, aby był wykonawcą tej mojej ostatniej woli. Ewentualna skromna granitowa płyta grobowca niech będzie wykonana według załączonego wzoru z czarnym napisem: śp. Józef 15 lipca 1948 prosi o modlitwę (...)"

Były nuncjusz zmarł na atak serca 27 sierpnia w Watykanie, gdzie oczekiwał na wznowienie swojego procesu karnego przed tamtejszym trybunałem, w którym oskarżony był o pedofilię i posiadani pornografii dziecięcej.  W chwili pogrzebu wyrok w sprawie wydalenia kapłana ze stanu duchownego nie uprawomocnił się. Stąd na krzyżu, który stanął na grobie zmarłego widniał napis: ks. Józef Wesołowski. Nie uwzględniono tytułu arcybiskupa.

Przedstawiciele mediów nie zostali wpuszczeni do kościoła. Zadbali o to miejscowi strażacy. Nie doszło też do żadnych incydentów i zakłóceń pogrzebu.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij