Pejzaże Polskie Józefa Mularczyka do obejrzenia w Szczawnicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.02.02 13:22 / news / czytano 3533 / opinie 0

W miniony piątek w szczawnickiej Galerii Pijalni Wód Mineralnych obok placu Dietla swoje pejzaże zaprezentował Józef Mularczyk - malarz, pedagog, lutniarz i muzyk. O nieżyjącym już artyście, o jego twórczości mówił jego syn Maciej.

- Ojciec całe życie malował, rysował, szkicował i rzeźbił, był niestrudzonym propagatorem kultury. Na obrazach z lat 30 dominują Tatry, obrazów tatrzańskich w swojej twórczości ma najwięcej (artysta mieszkał w Zakopanem - przyp. red.). Później zamieszkał w Bochni i pozostał w swojej ukochanej Małopolsce i również tam tworzył obrazy. Lubił wędrować, był zapalonym turystą. Przewędrował całą ówczesną Małopolskę, gdzie powstało mnóstwo przepięknych prac - mówił Maciej Mularczyk.
 
Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt prac, pejzaże pokazujące piękno Polski od gór aż po morze, ze szczególnym akcentem na region Małopolski.
 
Józef Mularczyk urodził się w 1916, zmarł w 2009. Urodzony w Witkowicach na Morawach. W 1920 roku jego rodzina przenosi się do Tarnowa. Tam, w Gimnazjum im. Kazimierza Brodzińskiego, wspólnie ze starszym kolegą Tadeuszem Kantorem, tworzy scenografię do szkolnego teatru. W 1934 Mularczyk i Kantor spotykają się ponownie w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie Józef studiuje malarstwo w pracowniach Władysława Jarockiego i Fryderyka Pautscha. W tym czasie wielokrotnie pieszo przemierza Karpaty, uwieczniając w szkicowniku górskie widoki, przyrodę i ludzi. Po wojnie przenosi się do Lęborka, gdzie daje się poznać jako energiczny animator życia kulturalnego. Zakłada tam muzeum archeologiczne oraz szkołę muzyczną. 
Od 1955 roku mieszka w Zakopanym, tworząc intensywnie przez 20 lat. Wystawia swe prace w zakopiańskich galeriach, między innymi w cyklicznych salonach „Sztuki Podhalańskiej", a także angażuje w działalność tamtejszego Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, wykonując wspólnie ze swoimi uczniami dekoracje teatralne. Jest też aktywnym uczestnikiem zakopiańskiego życia muzycznego. Od  1974 roku do końca życia mieszka w Bochni. 

Najchętniej malował górskie i morskie krajobrazy. Jego prace ubogacają wiele kolekcji w Polsce, a także za granicą: w Australii, Holandii, Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. 
 
Organizatorem wystawy, którą oglądać można do 6. marca br. jest Grupa Thermaleo, Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij