Czorsztyńska kapliczka do remontu

Fot. 2019.06.05 12:52 / news / czytano 316 / opinie 0

Dobra wiadomość dla sołectwa Czorsztyn!  Samorząd gminny otrzymał dofinansowanie  z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont zabytkowej kapliczki mieszczącej się przy wjeździe do Czorsztyna.

Kapliczka, której powstanie datuje się na przełom VXVIII /IXI wieku pokryta jest gontem, natomiast w jej środku zamieszczono figurkę Chrystusa upadającego pod krzyżem.  Na frontowej stronie kapliczki znajdują się drzwi umożliwiające wejście do środka kapliczki w środku której znajduje się ołtarzyk.  

- Murowana kapliczka przy wjeździe do Czorsztyna wymaga już generalnego remontu. W szczególnie złym stanie jest dach gontowy, w dużej mierze spróchniały, czego efektem są cieki wodne na ścianach kapliczki – wylicza Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach.

Jak oszacowano w kosztorysie remont kapliczki to koszt ok. 19 600 zł.  W ramach konkursu na Kapliczki Małopolskie pozyskano 8 000 zł. W ramach prac remontowych elewacja zostanie uzupełniona i odmalowana. Planuje się także rekonstrukcję dzwonnicy znajdującej się na szczycie dachu, oraz zabezpieczenie figury Św. Floriana mieszczącej się na szczytowej ścianie obiektu. Prace remontowe zakończyć się mają z dniem 30 września 2019 r.
Autor: Aneta Markus
Źródło: UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij