Łapszańskie Koło Historyczno-Przyrodnicze w Dębnie i na Wdżarze

Fot. Arch. szkoły 2015.09.21 21:32 / news / czytano 2214 / opinie 0

Kolejny rok szkolny nasze koło zainaugurowało wycieczką do Dębna i na górę Wdżar.

Obydwa miejsca wyjątkowe. Pierwsze to podhalański kościółek wpisany na listę UNESCO, zabytkowy i unikatowy – zbudowany bez jednego gwoździa, malowany 33 kolorami, z krzyżem starszym jak sam budynek, z najstarszym średniowiecznym malowidłem na desce i z cymbałkami perskimi… wymieniać można by jeszcze bez liku – po prostu warto zobaczyć, przyklęknąć w drewnianej ławce, popatrzeć na malowane polichromie i westchnąć. Jakie to niesamowite i stworzone ręka człowieka dla uwielbienia Boga.

Wielkie cuda tworzy też sama przyroda – wycieczkowym przykładem jest góra Wdżar (767 m) – szczyt w paśmie łączącym Lubań z Pieninami. Niesamowita przez kamieniołomy i góra ta prawdopodobnie o wulkanicznym pochodzeniu, zawiera magmową skałę: andezyt. Najdziwniejsze są  jednak unikatowe anomalie magnetyczne  na skałkach na szczycie góry. Jaki świat jest ciekawy – takie słowa nasuwały się nam wszystkim kończącym tę krótka wycieczkę. I wcale nie trzeba daleko jechać. Chciejmy poznawać to, co jest tak blisko!

Autor: Barbara Kowalczyk
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij