Pozbyć się eternitu z dachów

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.09.02 09:45 / news / czytano 2255 / opinie 0

Gmina Czorsztyn realizuje na swoim terenie program usuwania azbestu i jego wyrobów poprzez odbiór i unieszkodliwienie materiałów zawierających azbest. W minionym roku wywieziono z gminy 61 ton tego materiału.

Jak podkreśla Rafał Jandura zastępca wójta, wszystkie wnioski mieszkańców o usunięcie i wywiezienie azbestu zostały pozytywnie rozpatrzone. - Na terenie gminy do 25 sierpnia wywieźliśmy 61 ton azbestu za kwotę ponad 24 tysiące złotych. Nie mamy więcej podań od mieszkańców. Proces usuwania jest długotrwały, ponieważ wiąże się z on z wymianą pokrycia dachowego a na to mieszkańcy decydują się w zależności od swojej sytuacji finansowej.

Koszty wywozu jednej tony eternitu podzielone są między mieszkańca (35%) oraz gminę (65%) na podstawie uchwały Rady Gminy z dnia 12 lipca 2004 roku. Gmina przewiduje kolejny odbiór azbestu wiosną 2015 roku. Wnioski należny składać w Zakładzie Gospodarki Komunalnej. Program usuwania azbestu realizowany będzie do roku 2032.

W zleconej inwentaryzacji wynika, że największa liczba wyrobów azbestowych znajduje się na budynkach na terenie Maniów, Sromowiec Wyżnych oraz Kluszkowiec. 

W wyniku przyjęcia przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rezolucji z dnia 19 czerwca 1997 r. w sprawie programu wycofywania azbestu z gospodarki (M.P. Nr 38, poz. 373), powstał „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”, który został przyjęty przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej dnia 14 maja 2002 roku. Zakłada on oczyszczenie do 2032 roku terytorium Polski z azbestu i usunięcie stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest. 

Azbest jest minerałem znanym ludzkości od tysięcy lat. Nadawano mu wiele nazw min: kamień bawełniany, len kamienny, skalny oprzęd, płótno niepalne. Aktualnie używane nazwy amiantus i azbest, (pochodzenia greckiego), odzwierciedlają cechy surowca związane z odpornością na ogień. Wywodzi się stąd, iż minerał wrzucony do ognia nie spala się, nie traci na wadze a staje się czystszy. Posiada szereg pożądanych cech dla przemysłu, ale ma też sporą wadę. Uszkodzony stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Jego włókna wbijają się do płuc powodując poważne schorzenia, w tym nowotwory.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij