Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Około pięćdziesiąt osób uczestniczyło w debacie społecznej podsumowującej działania profilaktyczne i poruszającej kwestię bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na terenie gminy Krościenko n/D.
W spotkaniu, które odbyło się w miniony czwartek w Zespole Szkół Zawodowych i Palcówek w Krościenku nad Dunajcem udział wzięli oprócz społeczności lokalnej przedstawiciele policji, samorządowcy oraz dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych z Nowego Targu i terenu gminy Krościenko n.D.
Podczas debaty zebrani dyskutowali o problemach, z którymi spotykają się na co dzień. Michał Janerko Komendant Komisariatu Policji w Krościenku n.D mówił m.in. o programach profilaktycznych, prowadzonych prelekcjach wśród młodzieży, o przestępczości wśród nieletnich. Z policyjnych danych statystycznych wynika, że w roku 2013 ilość czynów przestępczych zmalała w porównaniu do roku 2012 ( z 329 do 283). Także udział w nich osób niepełnoletnich spada.
- Jednym z priorytetowych programów realizowanych przez nas w 2013/2014 roku była cyberprzestępczość. Moi policjanci zaangażowani byli do rozpowszechniania idei bezpieczeństwa w sieci, w Internecie - mówił Janerko.
Wśród poruszonej przez komendanta problematyce pojawił się również temat narkotyków i apel do rodziców, którzy mają największy wpływ na kształtowanie postaw swoich dzieci.
- Często spotykam się z sytuacją, kiedy rodzice udowadniają mi, że to ja się mylę, że dyrektor szkoły się uparł, pedagog jest nie w porządku wobec ich dziecka. Pamiętajmy, nie jest to wina tylko tej młodej osoby, która popada w konflikt z prawem. Błąd niejednokrotnie tkwi w rodzicach. Proszę zobaczyć ilu rodziców dzisiaj skorzystało z możliwości rozmowy o problemach, ilu przyszło na spotkanie? - pytał retorycznie Janerko.
O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży oraz profilaktyce mówiły także: pedagog Agnieszka Tomczyk Przedstawiciel Placówek Oświatowych w Gminie, Krystyna Kubik Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Bożena Olcoń-Chlebek Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Targu.
Ponadto w tematyce spotkania i dyskusji pojawiły się problemy wynikające z kryzysu rodziny, problemy szkolne, które czasami są następstwem występującej w domach przemocy, przemocy rówieśniczej, molestowania czy uzależnień.
reklama
reklama