Dyda: Oprócz środków unijnych wykorzystujemy również z efektem dostępne środki krajowe na zadania edukacyjno-kulturalne

Fot. 2016.08.09 21:12 / news / czytano 3183 / opinie 7

Nowy okres programowania 2014- 2020 mimo że wszedł nieco z opóźnieniem daje gminom ogromne szanse na wykorzystanie środków unijnych. Pomimo długich okresów oczekiwania od ogłoszenia naborów do rozstrzygnięcia konkursów Gmina Krościenko nad Dunajcem aplikuje o środki finansowe.

Wykorzystując wsparcie zewnętrzne i środki własne zamierzamy inwestować. Nie tylko w infrastrukturę, środowisko, turystykę, wyposażenie, kulturę, edukację, ale również w kapitał ludzki oraz bezpieczeństwo mieszkańców gminy.

Dbając o infrastrukturę zamierzamy zmodernizować, przebudować drogi podnosząc ich standard, poprawiając dostępność komunikacyjną oraz poziom bezpieczeństwa. Dowodem na to jest złożony wniosek w ramach PROW 2014-2020 na działanie „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”, którego zakres obejmuje przebudowę północnej części ul.Rynek oraz ul.Mickiewicza w Krościenku. W chwili obecnej wniosek jest w trakcie oceny.

Bardzo ważnym zadaniem gminy jest rozwój turystyki w tym ścieżek rowerowych, dlatego tez gmina aplikowała poprzez subregion do programu PRO 2014-2020 Poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionalnych - SPR na rozbudowę ścieżki pieszo rowerowej w Krościenku, na którą otrzyma dotacje w wysokości 817 000, 00 zł. Tylko gminy, które aplikowały o środki poprzez subregion mogą się ubiegać o dotacje w konkursie, który zostanie ogłoszony niebawem przez Urząd Marszałkowski. Z pośród ościennych gmin taką szansę jak nasza gmina ma tylko gmina Czorsztyn, Łapsze i Szczawnica - gdyż tylko one złożyły karty projektu.

Troską również obejmujemy środowisko naturalne. Poprzez subregion gmina aplikowała również o środki programu RPO 2014-2020 Poddziałanie 5.3.2 Gospodarka wodno-kanalizacyjna – SPR. Przedmiotem wniosku była dalsza budowa kanalizacji na terenie gminy. Przyznana dotacja w wysokości 3 099 950, 00 zł daje gminie możliwość ubiegania się w konkursie o w.w środki finansowe. Konkurs zostanie ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w IV kwartale br.

Mając na uwadze ochronę powietrza na terenie gminy oraz możliwość wymiany ogrzewania w budynkach indywidualnych, gmina skorzystała z możliwości i złożyła wnioski do 2 programów subregionalnych w ramach RPO: tj: Poddziałanie 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej emisji (paliwa stałe) – SPR/ na kwotę dofinansowania 2 100 000, 00 zł oraz Poddziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji – SPR/ wymiana systemów ogrzewania na biomasę lub pompy ciepła na kwotę dofinansowania 1 260 000, 00 zł.  Tylko te gminy, które zatwierdzi subregion będą mogły dalej aplikować o środki dla mieszkańców gminy. Obecnie złożone karty są na etapie oceny merytorycznej.

Gmina również przygotowuje dokumentację do programu PRO 2014-2020 w ramach osi 11 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, której głównym celem jest ograniczenie problemów społecznych w miastach i na obszarach wiejskich Dokumentem wymaganym do tego konkursu jest posiadanie Gminnego Programu Rewitalizacji, który jest już na ukończeniu. Gmina również skorzystała z ogłoszonego programu w ramach RPO 2014-2020 w ramach działania „Pomoc techniczna” na „ Przygotowanie programów rewitalizacji” i otrzymała pozytywną decyzje na zwrot kosztów opracowania w.w dokumentacji.

Inwestujemy również w młode i starsze pokolenie zapewniając im lepsze warunki edukacji i spędzania wolnego czasu oraz i umożliwiając im odbywania kursów dokształcających. Dowodem na to jest złożony wniosek pn: "Daj sobie szansę!”. Aktywizacja społeczno – zawodowa mieszkańców Gminy Krościenko n.D ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020; 9 Osi Priorytetowej Region Spójny Społecznie, Działania 9.1 Aktywna Integracja, Poddziałanie 9.1.1. Aktywna Integracja-projekty konkursowe wyłącznie dla OPS/PCPR na który gmina otrzymała środki w wysokości 426 030, 78, z czego wkład własny stanowi  63904,62 (15%). Projekt adresowany jest do mieszkańców Gminy Krościenko n.D w wieku aktywności zawodowej 17-64 lata, korzystających z pomocy społecznej. Dodatkowo mogą to być osoby: bierne zawodowo i bezrobotne, osoby pracujące, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Oprócz środków unijnych wykorzystujemy również z efektem dostępne środki krajowe na zadania edukacyjno-kulturalne.

Jako samorząd musimy pamiętać, że liczą się nie tylko projekty „twarde”, takie jak drogi czy kanalizacja, infrastruktura turystyczna. Musimy wykorzystać również możliwości, jakie dają środki przeznaczone na edukację, doskonalenie kadr czy aktywizację mieszkańców. Każdy projekt z zakresu infrastruktury powinien stanowić tylko bazę i dawać szansę na nowe inwestycje i wzrost atrakcyjności regionu. Możliwość pozyskiwania dodatkowych dochodów pochodzących z funduszy unijnych stwarza samorządom lokalnym większe szanse na intensyfikację rozwoju zarówno w dziedzinie inwestycji, jak i kapitału ludzkiego.

 

Jan Dyda

Wójt Gminy Krościenko n.D


Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Do maria2016.08.13 11:08
Maria a metra, lotniska i stadionu narodowego nie chcesz bo w Warszawie mają, a przecież płacą podobne podatki od nieruchomosci? Aha i zgodnie z twoją teorią rozwoju przestrzennego weź zanieś telewizor to stajni bo Ty przecież masz w chałupie. Krowa sobie poogląda, a przecież bardziej pożyteczna od Ciebie bo daje mleko a Ty tylko muczysz .
Lalamido2016.08.13 10:08
Nawet jeśli Ty i Twoi bliscy albo znajomi nie mają nic z turystów "bezpośrednio" to mają w drugim lub trzecim obiegu pieniądza (no chyba, że już tak zminimalizowałeś potrzeby, że żywicie się energią słoneczna). A te populistyczne opowiastki o trudach mieszkania na peryferiach są obsolutnie uniwersalne dla każdej gminy i miasta cywilizowanego świata (ale za to w Korei Północnej założenia o równość społecznej powoduje, że wszędzie ma być tak samo). Nie prawdą jest również twierdzenie, że lepsze warunki życia nie wiążą się z wyższymi kosztami. Lepszy dostęp do infrastruktury więcej kosztuje co znajduje bezpośrednie odniesienie w cenie zakupu nieruchomosci. I fakt, że płacę te same lub podobne stawki podatkowe co mieszkańcy Wilanowa nie wzbudza we mnie absurdalnych oczekiwań, że władza publiczna ma mi zapewnić jakość usług na tym samym poziomie. A rozwój centrum to zwiększenie atrakcyjności miejscowości, która jest niezwykle istotna w przypadku gminy turystycznej. Mieszkańcy zarabiający na turystach wydają i inwestują to powoduje wzrost dochodów gminy i tym samym możliwość dalszego rozwoju obszarów dotychczas inwestycyjnie zaniedbanych.
maria2016.08.12 18:08
Fajnie sie mowi komus kto idac do domu nie potrzebuje latarki bo mu z gory swieci, fajnie kiedy ten ktos sie zmeczy i przycupnie na laweczce a nie na trawie, fajnie kiedy widzi sie smieci w koszach a nie w rowie przy ulicy.... Wszystko fajnie jesli sie mieszka w centrum. Moze niech ci z centrum podatki wyzsze placa.... maja wiecej, wiecej korzystaja wiec niech wiecej wplacaja do wspolnego koszyka... Smiem twierdzic ze w tym roku wiekszosc mieszkajacych "najwygodniej" placi nizsze podatki niz ludzie z obrzezy. Jedyny plus ktory zauwazam to brak platnego parkingu, widac to bylo dobre rozwiazanie bo w koncu mozna spokojnie zaparkowac(przydaloby sie jeszcze wyprowadzic auta pracownikow gminy ktore po kilka godzin dziennie zajmuja miejsca - moze kolo GCK je ulokowac albo kolo nowego kosciola, wszak tam tez parking gminny. A remont rynku dla turystow? ja z nich oprocz stania w korkach, w kolejce do kasy czy braku miejsca w busach nie mam NIC.
ciocia2016.08.11 15:08
na razie marnie
Szczęsny2016.08.11 01:08
Logiczna jest chęć rozwoju centrum bo tylko zwiększenie atrakcyjności tzw. "motoru napędowego" gminy gwarantuje rozwój całej miejscowości. Atrakcyjne Krościenko to wzrost ilości turystów, którzy zostawiają pieniądze. Właściciele restauracji i pensjonatów za te pieniądze przeprowadząją remonty, budowy itp. - i tym sposobem, docelowo zyskują praktycznie wszyscy. Dlatego inwestycje w obszary zwiększające interes ogółu są jedyna właściwą drogą. Natomiast myślenie w stylu "my też tak chcemy" (kiedyś widoczne np. przy budowy sali gimnastycznej za 3 mln zł przy szkole, którą za kilkanaście lat trzeba bedzie zamknąć z przyczyn demograficznych) to droga do nikąd. Montaż kwiatków, oświetlenia, ławeczek w miejscach turystycznie nierozpoznawalnych to bzdura. Gorzej jednak, że tych realnych inwestycji turystycznych w centrum brak. Zwiększenie estetyki Krościenka to dobra inicjatywa tylko, że jak na dwa lata rządów to trochę mało. Czas wreszcie coś zrobić a nie tylko kreować wizje i plany, z których niewiele wynika.
Powiat2016.08.10 21:08
Jak widać sprawnie to wszystko pozyskane,a wydane?. Proszę powiedzieć w takim razie co kontroluje NIK obecnie w Urzędzie Gminy .
marina2016.08.10 17:08
Wszystko super, Rynek do przebudowy a po wsiach ludzie maja problem z dojazdem do domów... Moze czas zainwestowac w cala gmine a nie tylko w sam środek.... Wszystko sie dzieje w centrum a obrzeża musza na glowie stawac zeby jakos mieszkac i prosic sie o kazdy grosz na poprawe warunków. Kwiatki, oswietlenia, laweczki, kosze na smieci i inne duperele... tez tak chcemy... z tym ze u nas o asfalt do domu ciezko sie doprosic o reszcie nie wspominajac.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij