E-recepta zacznie obowiązywać od nowego roku 2020

Fot. 2019.12.15 20:21 / news / czytano 897 / opinie 0

E-recepta, podobnie jak e-zwolnienia i e-skierowania, jest częścią większego programu cyfryzacji. Elektroniczna recepta wystawiana jest przez lekarza, który korzystając z rejestru leków wprowadza do systemu informatycznego odpowiednie medykamenty dla pacjenta. Chorzy w przychodni otrzymują jedynie kod dostępu z numerem PESEL, który jest niezbędny do odbioru leków z apteki. Farmaceuta w aptece odczyta kod, co umożliwia pobranie recepty elektronicznej i wydanie leków pacjentowi.

Jak skorzystać z e-recepty? To proste!
Od lekarza otrzymujesz e-receptę w formie gotowego wydruku lub w mailu/esemesie – z czterocyfrowym kodem;
W aptece wystarczy pokazać farmaceucie wydruk lub esemesa/maila z e-receptą;
Farmaceuta skanuje kod i wydaje leki zapisane na  e-recepcie.
E-recepta – najważniejsze zmiany

Do głównych zalet e-recepty zaliczyć można oszczędność czasu – zarówno lekarza, który wystawia receptę, jak i pacjenta oraz farmaceuty. Korzystanie z recept elektronicznych zniweluje też problem braku pieczątki czy nieczytelności recepty oraz związaną z nim konieczność ponownych wizyt u lekarza. E-receptę obecnie może wystawić lekarz w gabinecie, a wkrótce również na wizytach domowych, korzystając z urządzeń mobilnych (np. smartfona).

Elektroniczna recepta przy okazji wyeliminuje problem fałszywych recept (pozwoli na monitoring leczenia w chorobach przewlekłych). Pacjent ma też możliwość częściowej realizacji e-recepty – jeśli na recepcie wypisanych jest kilka opakowań leku, to można wykupić tylko jedno opakowanie, a resztę recepty zrealizować przy okazji kolejnej wizyty (opcja „częściowej realizacji” recepty).

E-recepta – częściowa realizacja recepty. Jak to działa?
Przykład:
Pacjent na recepcie wypisane ma cztery opakowania leku na trądzik i trzy na ból głowy. Przy okazji wykupowania leków w aptece można zdecydować się na zakup tylko 2 opakowań leku na trądzik – kolejne dwa można wykupić tylko w tej samej aptece w ciągu 30 dni od wystawienia e-recepty, ale trzy opakowania leku na ból głowy – można wykupić w dowolnej aptece. Do tej pory apteki w przypadku realizacji części recepty wystawiały odpisy recept papierowych.

Jak korzystać z e-recepty?
Podczas wizyty u lekarza pacjent zamiast tradycyjnej recepty na papierze może otrzymać:
wydruk w formie papierowej z kodem kreskowym oraz pinem;
LUB e-receptę w mailu;
LUB e-receptę w esemesie.
UWAGA! Jeśli pacjent nie ma dostępu do komputera lub drukarki lub nie chce korzystać z systemu IKP, to niewiele się zmienia – zamiast papierowej recepty może otrzymać od lekarza wydruk w formie papierowej – z kodem kreskowym do realizacji w aptece.

Podczas wizyty u farmaceuty wystarczy pokazać wydruk LUB telefon z mailem/esemesem. Farmaceuta skanuje kod z wydruku lub z telefonu pacjenta.

E-receptę można również otrzymać drogą elektroniczną– w tym celu należy założyć Profil Zaufany i zarejestrować się w IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Korzyści z posiadania takiego konta to m.in.:  dostęp do historii wystawionych e-recept, e-zwolnień i dokumentacji medycznej – zarówno przez personel medyczny, jak i przez pacjenta, co umożliwia lepszą koordynację procesu leczenia przez lekarza, a w konsekwencji zwiększa bezpieczeństwo i jakość leczenia.
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij