Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święto kościelne uczczone przez szczawniczan na Przysłopie

Fot. AS 2016.05.04 18:44 / news / czytano 2779 / opinie 0

- Konstytucję 3 Maja powinniśmy traktować jako wzorzec do brania odpowiedzialności za państwo również w odniesieniu do naszej małej ojczyzny, jaką jest pienińska kraina – mówiła Elżbieta Wiercioch prezes Pienińskiego Oddziału ZP podczas uroczystości odbywających się na Przełęczy Przysłop w Szczawnicy.

W obchodach jak co roku wzięły udział liczne delegacje, władze samorządowe Miasta i Gminy Szczawnica wraz z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą na czele, senator Jan Hamerski, członkowie Związku Podhalan z Pienin, Łącka, Ochotnicy Dolnej i Obidzy oraz Zarządu Głównego, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Piotr Gąsienica, uczniowie szkół ze Szlachtowej i Szczawnicy wraz nauczycielami i dyrekcją, reprezentanci Wspólnoty-Leśno Gruntowej ze Szczawnicy, strażacy z lokalnych jednostek OSP, przedstawiciele Koła Łowieckiego Prehyba, grupy rekonstrukcyjne, jednostka GOPR, wielu szczawniczan i turystów.

Uroczystości jak co roku rozpoczęły się pod pomnikiem partyzantów poległych za ojczyznę. Mazurka Dąbrowskiego odegrała szczawnicka orkiestra dęta, następnie w hołdzie bohaterom pod pomnikiem złożono wiązanki i znicze. Później poczty sztandarowe i wszyscy zebrani przemaszerowali w stronę kaplicy, w której została odprawiona msza święta koncelebrowana przez księży Jana Bartoszka, Tomasza Kudronia, Roberta Biela, Józefa Słowika i Jana Gwozdzia.

Mszę świętą poprzedził montaż słowno-muzyczny o treści patriotycznej przygotowany przez nauczycieli i uczniów z Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy. W czasie mszy wspominano poległych partyzantów oraz tragiczne losy rodziny Fijasów spalonych żywcem przez hitlerowców. Kaplica, w której co roku odprawia się patriotyczną mszę św., nazywana jest partyzancką.
Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij