Euroregion Tatry już bez Krościenka

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.11.02 21:40 / news / czytano 2583 / opinie 3

Gmina Krościenko nad Dunajcem po 19 latach członkostwa wystąpiła ze Związku Euroregionu Tatry. Taką decyzję podjęli radni podczas ostatniej sesji rady gminy.

Radny Dariusz Morawczyński już ponad miesiąc temu przekonywał radę gminy, że Krościenko nie ma żadnych korzyści z przynależenia do ET. Obszerniej pisaliśmy na ten temat w artykule "Dariusz Morawczyński: Jeżeli pozostaniemy w Euroregionie Tatry to będziemy działali na szkodę gminy". Podczas ostatniej sesji jeszcze raz mocno podkreślał, że krościeńska gmina więcej straciła przez te lata członkostwa niż zyskała. Na mocy uprawnień do inicjatywy uchwałodawczej radnego Morawczyńskiego przygotowany został projekt uchwały w sprawie wystąpienia ze Stowarzyszenia. W uzasadnieniu czytamy m.in.: - W czasie trwania przynależności Gminy do ET został zrealizowany jeden projekt polegający na wydaniu folderu promocyjno-informacyjno-turystycznego miejscowości Krościenko n/D i Leśnicy pod nazwą "Łączy ans ścieżka". Całkowita wartość projektu wyniosła 28.500 złotych. W związku z powyższym pozostawanie w dalszym ciągu w Stowarzyszeniu Euroregion Tatry nie leży w interesie Gminy Krościenko n/D i przynosi tylko straty finansowe. 

Radny Wiesław Borkowski zaakcentował fakt, że gmina anemicznie i mizernie aplikowała przez ostatnie lata do wniosków, nie startowała z wnioskami na tyle dynamicznie aby coś uzyskać, a jako pozytywny przykład podał dwie sąsiednie pienińskie gminy (Czorsztyn oraz Łapsze Niżne), które prężnie i skutecznie pozyskują środki z ET i nie tylko.  

Tym razem w sesji uczestniczył Bogusław Waksmundzki - Przewodniczący Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Tatry, który odpowiadał na zadawane przez radnych pytania. Podkreślił jednak, że zgodnie ze statystyką naboru to 46 % projektów uzyskujących dofinansowanie złożyli członkowie ET, czyli gminy i miasta. Pozostałe 54 % projektów zostały złożone przez jednostki podległe członkom Stowarzyszenia. - W przyszłym roku minie 20 lat, od kiedy istnieje Euroregion a Krościenko n/D było jego jednym z założycieli. Do tej pory łatwiej było pozyskać środki, bowiem do spełnienia były dwa podstawowe kryteria. Od 2014 roku starający się będą musieli spełnić już cztery - tłumaczył Waksmundzki.

Ostatecznie 6 radnych opowiedziało się "za" wystąpieniem, dwóch było "przeciw" a pięciu "wstrzymało się od głosu".

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Johnny2013.11.05 08:11
Oczywiście, skoro wniosków nie było komu pisać to i nie było pieniążków. Bardzo prosta zależność: wniosek -fundusze, brak wniosku -brak funduszy. Widać że "radni" z Krościenka chyba sobie tego jeszcze nie przyswoili. Teraz będą płakać że nie ma w kasie środków. Ale startować po unijną kasę nie ma komu. Howgh!
gość2013.11.04 10:11
skandal państwo! Pan Morawczyński pisać wniosków nie potrafi, że tak ucieka? Zamiast wszystko negować to na szkolenia i do nauki, bo poziom gminy zamiast się podwyższać, to na łeb pada. Mając swojego człowieka w ET nic nie potraficie zrobić. Bo lepiej siedzieć i biegać po sklepach do południa niż wnioski pisać! Rozumiem że ci, co się wstrzymali bali się głosować "przeciw"....????
czas na zmiany2013.11.04 08:11
Wójt już dogorywa ... trzeba mu pomóc skończyć te męczarnie. Nie złożyli żadnego wniosku mając poparcie przewodniczącego pozostawiam bez komentarza.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij