Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców

Fot. Arch. UG Ochotnica Dolna 2014.10.31 13:44 / news / czytano 6636 / opinie 4

Od października 2014 r. Gmina Ochotnica Dolna rozpoczęła realizację projektu pn. „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców –  szlaki  turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”.

Całkowity planowany koszt projektu wynosi 3.457.863,80 zł, z czego dofinansowanie 2.166.344,75 zł. pozostała kwota tj. 1.291.519,05 zł stanowi wkład własny Gminy. Projekt ten będzie realizowany do października 2015 roku i objęty jest następującym zakresem zadań:

1. Projekt i budowa 4 szt. wież widokowych o wysokości ok. 20-30 m: Ochotnica Dolna – Gorc, Lubań, Ochotnica Górna – Magurki, Tylmanowa – Suchy Groń (Koziarz). Estetyką wieże mają się odwoływać do drewnianych kościołów gotyckich w regionie. Platforma widokowa wygodnie pomieści ok. 30 osób. Dodatkowym elementem, stanowiącym wyposażenie wież widokowych, będą kamery internetowe umieszczone na szczytach wież, z których obraz, będzie na bieżąco przekazywany na stron internetową gminy.

2. Budowa 4 szt. zadaszonych altan widokowych, z elementami opisowymi panoramy: Ochotnica Dolna – Twarogi, Ochotnica Górna Studzionki, Przełęcz Knurowska, Tylmanowa – Tokarnia. Wykonane zostaną zadaszone altany widokowe nawiązujące wyglądem do dawnych szałasów i kolib pasterskich.
 
3. Wyznaczenie 3 szt. miejsc wykorzystywanych do kąpieli wzdłuż potoku Ochotnica: Ochotnica Dolna – Kamieniec, koło Gminnego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej oraz Ochotnica Górna – os. Posadowskie; Planowane miejsca do kąpieli stanowić będą usystematyzowanie i poniekąd zalegalizowanie występującego zjawiska, związanego z kąpielami w nurcie potoku Ochotnica. 
 
4. Wytyczenie, oznakowanie, wykonanie zabezpieczeń i poprawa nawierzchni szlaków turystycznych rowerowych. Docelowo powstanie ok. 140 km oznakowanych szlaków rowerowych. Szlaki będą zróżnicowane pod względem trudności, od bardzo łatwych przeznaczonych do turystyki rodzinnej, do trudnych przebiegających grzbietami gór dla zaawansowanych rowerzystów. W ramach projektu zostanie wykonana lub poprawiona nawierzchnia dróg o długości ok. 38 km. Trasy będą oznakowane również po istniejących drogach asfaltowych o dł. ok. 58 km i istniejących, nie wymagających poprawy dróg żwirowych, o dł. ok. 34 km.
 
5. Wytyczenie i oznakowanie szlaków turystycznych narciarskich – turowych;
Szlaki narciarskie (turowe) zostaną oznakowane po utworzonych szlakach rowerowych.
 
6. Wykonanie odcinka pilotażowego Szlaku kultury wołoskiej o długości.
Zakres obejmuje wykonanie i umieszczenie tabliczek z oznaczeniem szlaku. Szlak będzie przebiegał głównie w okolicach Magurek. Poprowadzony zostanie z kilku następujących miejsc:
- z Ochotnicy Górnej – ujście potoku Jaszcze
- z os. Jaszcze wzdłuż istniejącej ścieżki przyrodniczej im. por. W Beimbringa.
- z os. Holina
- z os. Forendówki obok Kurnytowej Koliby.
 
7. Wykonanie ścieżki edukacyjnej na terenie rezerwatu „Kłodne nad Dunajcem”. Zakres projektu obejmuje wykonanie tablic opisowych pulpitowych wraz z umieszczeniem ich w wybranych miejscach rezerwatu.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Zdjęcia: Arch. UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

spokojnie2014.11.04 23:11
Nie podniecajcie się tym projektem. Koncepcja fajna bo przygotowana przez Grupę Lokalnego Działania Gorce-Pieniny. Projekt unijnny i realizacja skopana przez władze lokalne. Kompletnie nieprzygotowany projekt do realizacji.
Jaskier2014.11.03 23:11
No i co z tego że rozpoczęła? Tylko dała działkę. Całe (prawie całe) pieniądze na budowę wyłoży spółka Karpaty (spółka PTTK-owska). Obiło mi się o uszy że to jakieś 2-3 mln zł. Nie liczy się zresztą jak się rozpoczyna ale jak się kończy. Inne gminy już coś robią. Ochotnica jak wyżej, Czorsztyn planuje nowe szlaki w okolicy Lubania. A Krościenko co? Nie ma pieniędzy nawet żeby szlaki które już ma odnowić. Turyści się gubią w drodze na Lubań. Na szczęście krościeński oddział dostał ostatnio jakieś dofinansowanie to stara się szlaki znakować i poprawiać. Sam widziałem efekty ich pracy. Oznakowanie wygląda o niebo lepiej. Ale nie dzięki UG. Gdyby nie społeczniacy i PPN to w Gminie Krościenko dawno szlaków by nie było. Gdyby nie Park to szlaki w Pieninach też byłyby w opłakanym stanie.
do omg2014.11.03 22:11
pierwsze się zapytaj o schronisko na Lubaniu w Gminie Krościenko a potem krytykuj. To co mi wiadomo to właśnie G Krościenko rozpoczęła projekt budowy na Lubaniu schroniska wspólnie z PTTK oraz G Ochotnica!!
omg2014.10.31 15:10
Wszyscy kandydaci na wójta Krościenka powinni brać z tego przykład. Jak się chce to można coś sensownego zaplanować. Gmina Ochotnica nie dość że ostatnio promuje swoją historię to jeszcze planuje rozwijać aktywną turystykę w projekcie porównywalnym do "pewnej inwestycji". Ciekawe co przyciągnie więcej turystów? Po wybudowaniu schroniska na Lubaniu, cały ruch w Pasmie Lubania pójdzie na Ochotnicę i Tylmanową a nasza Gmina zostanie w tyle, no ale skoro ta Gmina nawet dotychczasowymi szlakami zająć się nie potrafi to gdzie tam ma tworzyć nowe. W Gminie Krościenko rowerem tylko po asfalcie!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij