Fotowoltaika w Gminie Łapsze z dofinansowaniem unijnym

Fot. 2015.08.10 21:46 / news / czytano 3040 / opinie 0

Gmina Łapsze Niżne jest jedną ze 121 gmin Polsce, które otrzyma dofinansowania w zakresie budowy "mikroinstalacji prosumenckich" w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej", współfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. 

Projekt zakłada powstanie 30 instalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych oraz jednej na budynku użyteczności publicznej, czyli przy Stacji Uzdatniania Wody w Niedzicy, która  została wybrana w celu redukcji kosztów bieżących utrzymania, co powinno wpłynąć na cenę wody. Wysokość dofinansowania planowanego zadania to aż 90% kosztów kwalifikowanych. Całkowita koszt planowanego przedsięwzięcia to 1 034 430,00 zł.

- Pomimo dużego stopnia skomplikowania wniosku o dofinansowanie oraz zasad przyznawania dotacji a także ogromnej konkurencji,  znaleźliśmy się wśród najlepszych, ale udało się to przede wszystkim dzięki zaangażowaniu pracowników urzędu. Szczególne podziękowania kieruję zatem do moich współpracowników, szczególnie do osób odpowiedzialnych w urzędzie za inwestycje, przetargi i pozyskiwanie środków zewnętrznych. Bardzo żałuję, że nie możemy objąć projektem wszystkich mieszkańców, którzy wyrazili w ankietach chęć zainstalowania paneli PV.  Bierzemy udział w programie pilotażowym, który ma to do siebie, że  jest uruchamiany niejako na „przetarcie szlaku”, stąd tak korzystne dofinansowanie, ale też duże ograniczenia ilościowe, jeśli chodzi o liczbę beneficjentów.Muszę przy tej okazji nadmienić, że w sumie w całej gminie złożono aż 255 wniosków o montaż paneli folowoltaicznych. W związku z tym przyjęto, według mnie, najbardziej sprawiedliwą metodę wyboru zgłoszeń, czyli podział procentowy  na poszczególne miejscowości gminy, adekwatnie do ogólnej liczby chętnych.  Jeśli mieszkańcy któregoś z sołectw byli bardziej aktywni, w związku z tym złożyli więcej wniosków do ogólnej puli wniosków, zarezerwowano większą liczbę miejsc na liście rankingowej. W związku z tym w tej wsi  zostanie zrealizowanych więcej instalacji. Natomiast o tym, kto konkretnie z danej miejscowości znalazł się na „liście szczęśliwców” zdecydowała  kolejność zgłoszeń. Oczywiście powstała również  lista rezerwa, odbyły się spotkania informacyjne, po których część osób rezygnowała z udziału w projekcie. Lista wyłonionych gospodarstw domowych w podziale na poszczególne sołectwa zostanie opublikowana na stronie urzędu gminy - komentuje sprawę Jakub Jamróz wójt Gminy Łapsze Niżne.

Jednocześnie ze strony włodarza Łapsz jest zapewnienie, że gmina nie zapomina o pozostałych chętnych i analizuje inne możliwości pozyskania środków na podobne inwestycje, aby więcej rodzin mogło w przyszłości cieszyć się z energooszczędnych rozwiązań, które w sposób bezpośredni wpłyną na jakość ich życia i wesprą domowe budżety.

- Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt projektu - Gmina Łapsze Niżne skutecznie wykorzystuje pojawiające się szanse  jeszcze z poprzedniego rozdania, co mam nadzieję, dobrze wróży na przyszłość. Ponadto konsekwentnie wdrażamy kolejne projekty proekologiczne, które czynią naszą gminę nie tylko bardziej atrakcyjną, ale i bardziej przyjazną mieszkańcom i turystom – mówi wójt Jakub Jamróz.
 
Ilość złożonych wniosków w poszczególnych sołectwach gminy:
  • Trybsz 20
  • Niedzica Zamek 4
  • Niedzica  36
  • Łapsze Niżne 81
  • Łapsze Wyżne 17
  • Kacwin 47
  • Falsztyn 15
  • Frydman 27
  • Łapszanka 8
Źródło: UG Łapsze Niżne
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij