Imieniny Józefa Dietla

Fot. 2018.03.26 19:33 / news / czytano 1490 / opinie 0

Patronem Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej jest Józef Szalay, ale w tym roku imieniny Józefa były związane z Józefem Dietlem. 

Pani Barbara Węglarz - Dyrektor Muzeum przybliżyła postać Józefa Dietla i jego związki z Józefem Szalayem oraz wpływ na rozwój Szczawnicy jako uzdrowiska. Do jego zasług należy rozpropagowanie fizykoterapii, leczenia higieniczno-dietetycznego oraz balneologii. Dietl pierwszy sklasyfikował polskie wody lecznicze. Dzięki niemu stały się modne polskie sanatoria, w tym oczywiście Szczawnica. 

Został również przedstawiony film produkcji TVP związany z życiem Józefa Dietla, jego pobytem w Wiedniu, karierą związaną z medycyną jak również jego wpływ na rozwój Krakowa w czasach gdy pełnił funkcję Prezydenta Miasta.

Józef Szalay był "sercem rozwoju uzdrowiska", a Józef Dietl był "mózgiem rozwoju uzdrowiska" - dwie wielkie postacie ówczesnych czasów dla których Szczawnica była ważnym miejscem na mapie Galicji.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij