Kampania przeciwko agresji i przemocy w Publicznym Gimnazjum w Krościenku

Fot. Arch. szkoły 2013.12.09 08:21 / news / czytano 5929 / opinie 0

„Człowiekiem jestem. Agresji i przemocy mówię NIE”. Pod takim hasłem odbyła się w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D kampania przeciwko agresji i przemocy. 


Czy to możliwe, że ktoś nie wie, że jest człowiekiem? Na to i inne pytania szukali odpowiedzi gimnazjaliści w czasie zajęć z wychowawcą, które rozpoczęły kampanię i były poświęcone człowieczeństwu. Uczniowie uświadamiali sobie, kim jest człowiek, co go wyróżnia spośród  innych istot żyjących na ziemi oraz zastanawiali się nad znaczeniem słów Stefana Wyszyńskiego: „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem”. Ponadto każda klasa wspólnie z wychowawcą opracowała swój kodeks klasowy, którego przestrzeganie pomoże wszystkim czuć się bezpiecznie w szkole oraz przygotowała plakat na konkurs szkolny „Człowiekiem jestem. Agresji i przemocy mówię NIE”. 

Realizacja założeń kampanii nie ograniczała się tylko do zajęć z wychowawcą. Na lekcjach języka polskiego uczniowie redagowali w formie pisemnej list, esej oraz wypracowanie na temat agresji. W czasie pozostałych lekcji przedmiotowych do tematu głównego zostały włączone treści dot. zachowań agresywnych. Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Wiesławy Dolańskiej wraz z pedagogiem szkolnym ogłosił dwa konkursy, a mianowicie na wiersz lub piosenkę profilaktyczną pod hasłem: „Człowiekiem jestem. Agresji i przemocy mówię NIE” oraz na plakat pod tym samym hasłem. 

Gościem specjalnym naszej kampanii był Komendant Komisariatu Policji w Krościenku n.D Pan Michał Jarenko, który we wszystkich klasach przeprowadził lekcję na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Realizując to zagadnienie, zapoznał uczniów również z trudnym tematem cyberprzemocy, a w tym: jak należy zachować się, gdy jest się  ofiarą tej formy przemocy oraz jak się postępuje wobec  sprawcy. Na apelu podsumowującym przypomniał młodzieży, że wyposażył ich w wiedzę z zakresu prawnych konsekwencji niedozwolonych zachowań, ale to tylko od nich samych będzie zależało, jak tę wiedzę wykorzystają w życiu codziennym. 

Celem kampanii było nie tylko niwelowanie agresji i przemocy, ale przede wszystkim promowanie pozytywnych postaw. Między innymi, w tym celu w całej szkole pojawiły się napisy: „Człowiekiem jestem – szanuję siebie i innych”; „Człowiekiem jestem – jestem życzliwy”; „Człowiekiem jestem – uśmiecham się”. Przez cały czas informowaliśmy młodzież o potrzebie, a zarazem konieczności reagowania na otaczającą nas agresję i przemoc: „Drogi Uczniu! Nie bądź obojętny. Reaguj! To nie donos, ale działanie żeby świat był lepszy”.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego ostatni dzień kampanii został ogłoszony „Dniem zielonym”. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na zielono, manifestując w ten sposób, że nie zgadzają się na agresję i przemoc.

Na zakończenie uczniowie pod opieką Pani Anny Biel i Pani Bożeny Chlebek przygotowali „Rozprawę przeciwko przemocy”. Uczeń w roli Sędziego, kończąc rozprawę, zwrócił się do wszystkich zebranych słowami: „Nie bójmy się ostro i zdecydowanie reagować  na wszelkie przejawy przemocy i agresji. Stańmy po stronie słabszych. Nie zamykajmy oczu na krzywdę i niesprawiedliwość. Nie dajmy się zastraszyć i poniżać. Każdy człowiek bez względu na wiek, wygląd i pochodzenie ma prawo do spokojnego i godnego życia!”  

Całość podejmowanych działań w ramach kampanii podsumował Dyrektor szkoły Pan Krzysztof Koper. Przypomniał młodzieży, że kampania dobiegła końca, ale reagować na wszelkie zachowania agresywne będziemy zawsze, bo naszym wspólnym zadaniem jest dążenie do tego, by szkoła była miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla każdego ucznia.
Autor: Koordynator kampanii Bożena Chlebek
Źródło: Publiczne Gimnazjum w Krościenku n/D
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij