Kolejna odsłona Biesiad Pienińskich w lipcu i sierpniu

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.06.24 23:20 / news / czytano 2401 / opinie 0

Fundacja Dzieci Pienin wraz ze współorganizatorami - Gminą Krościenko nad Dunajcem i Gminnym Centrum Kultury, już po raz drugi realizuje zadanie publiczne pn. „Dzieci Pienin w kultywowaniu tradycji  ludowych”, współfinansowane przez Województwo Małopolskie.

W ramach projektu zakłada się organizację  imprezy plenerowej pn. „Biesiada Pienińska” o charakterze regionalnym, która realizowana będzie przez pięć sobotnich weekendów w miesiącach lipiec – sierpień w miejscowości Krościenko nad Dunajcem. W plenerowej imprezie organizatorzy chcą zaprezentować dziecięce i młodzieżowe zespoły folklorystyczne kultywujące tradycje przodków, działające na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem i gmin ościennych w regionie Pienin i Gorców tj. gminy Czorsztyn, gminy Ochotnica Dolna, gminy Łapsze Niżne, i miasta i gminy Szczawnica. Zespoły zaprezentują mieszkańcom i turystom swój dorobek artystyczny, muzykę ludową, taniec, śpiew oraz dawne obrzędy ludowe.

W ramach Biesiady Pienińskiej organizatorzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich zaprezentują artystów ludowych z regionu pienińsko-gorczańskiego, którzy będą mieli możliwość pokazania na przygotowanych stoiskach własnego dorobku artystycznego (haftu pienińskiego, koronkarstwa, rzeźby w drewnie, malarstwa) co będzie okazją do promocji lokalnych tradycji opartych na dziedzictwie kulturowym i historycznym.

Realizując zadanie organizatorzy chcą pokazać, że region Pienin i Gorców jest atrakcyjny nie tyko pod względem przyrodniczo – krajobrazowym ale i kulturowym. W ramach spotkań plenerowych organizatorzy zamierzają pokazać także bogactwo kuchni regionalnej, proponując degustację potraw regionalnych.

W ramach zadania będą też prowadzone warsztaty nauki tańców regionalnych dla chętnych.

Zakładamy, że realizacja zadania przyczyni się do kultywowania i ożywienia miejscowych tradycji oraz podtrzymania i propagowania dziedzictwa kulturowego Pienin i Gorców wśród dzieci, młodzieży, mieszkańców gmin i turystów.

- Poprzez realizację projektu chcemy przedłużyć żywotność kultury ludowej regionu – wspólnego dobra, które pozwoli na integrację międzypokoleniową poprzez udział w projekcie osób w różnym wieku. Zachęcamy do czynnego uczestnictwa w przygotowanych wydarzeniach - podkreśla Danuta Machała koordynator ds. promocji UG w Krościenku n.D.


Autor: Danuta Machała
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij