Szczawnica: Jakie stawki za śmieci?

Fot. 2020.02.09 20:27 / news / czytano 790 / opinie 0

Nie ma wątpliwości - za śmieci w 2020 roku szczawniczanie zapłacą więcej niż dotychczas. Miasto nie określiło jeszcze nowych stawek. 

Według nowych przepisów wszyscy mają obowiązek segregować śmieci. Kto tego nie zrobi, będzie obłożony opłatą karną – to nawet czterokrotność stawki podstawowej. Na częściową ulgę z opłaty będą mogli skorzystać właściciele nieruchomości z przydomowym kompostownikiem.
 
Propozycje stawek za śmieci przedstawione zostały pod koniec stycznia radnym ze Szczawnicy podczas wspólnego posiedzenia komisji. 
 
Proponowane stawki wywołały dyskusję, głównie na temat tego, że są one niedoszacowane w kwestii wynajmu pokoi, stawek dla sanatoriów, hoteli itp.
 
- Trzeba zmienić metodologię wyliczenia, albo prowadzić dodatkowe kontrole lub inne działania, które pozwoliłyby zwiększyć wpływy. 30 tysięcy w skali roku z wynajmu pokoi z deklaracji śmieciowych to niewielka kwota w porównaniu z 880 tysiącami złotych jakie mamy z puli umów śmieciowych. Tu jest duże pole do działania - mówił radny Henryk Węglarz i zaznaczył, że temat jest nieprzygotowany - Na posiedzeniu komisji rewizyjnej nie otrzymaliśmy materiałów, nie było dyskusji na temat wielkości stawek, możliwości wyliczenia, wariantów.
 
Grzegorz Politowicz Skarbnik Miasta i Gminy Szczawnica podkreślił, że należy ustalić trzy stawki: stawkę bez kompostownika, z kompostownikiem oraz stawkę podwyższoną (w granicach 2-4 razy większej od stawki podstawowej). 
 
Zaproponowane stawki wahały się w graniach 20,88 zł/ od osoby z przydomowym kompostownikiem oraz 28,43 zł/ od osoby bez kompostownika. Warto zaznaczyć, że ulga z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (z kompostownikiem) dotyczyć może właścicieli domków jednorodzinnych, nie obejmuje natomiast mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot.
 
Radni pochylą się nad stawkami raz jeszcze podczas najbliższych posiedzeń komisji. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 marca 2020 roku.
Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij