Koncerty, nocny spływ tratwami i pokazowe zawody kajakarskie

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.08.25 13:20 / news / czytano 6297 / opinie 1

W sobotę, w drugim dniu obchodów Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, delegacje węgierska i polska złożyły wiązanki pod pamiątkową tablicą Jánosa Esterházy znajdującą się przy promenadzie spacerowej w Szczawnicy.

Janos Esterhazy urodził się w 1901 roku w Veľkim Zálužiu na Węgrzech. Pochodził z jednej z najpotężniejszych arystokratycznych rodzin węgierskich. Jego matką była Elżbieta Tarnowska - córka Stanisława Tarnowskiego, wybitnego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ze strony ojca wywodził się z jednego z najbardziej znanych węgierskich rodów szlacheckich. Został odznaczony za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej oraz za niesienie pomocy polskim uchodźcom w czasie II wojny.

W szczawnickiej części obchodów otwarty został także przy promenadzie Festiwal Wina i Smaków Węgierskich. Dalsza część uroczystości odbywała się na Polanie Sosny w Niedzicy. Tam, na scenie wystąpiły polskie i węgierskie zespoły: Folk Power, zespół z Budapesztu Marty Szell oraz Czardasz z Niedzicy. Wieczorem zaproszeni goście udali się do Sromowiec Niżnych, gdzie rozpoczął się III Nocny Spływ Dunajcem im. Józefa Szalaya zakończony w Szczawnicy obok przystani Klubu Sportowego "Pieniny" pokazowymi nocnymi zawodami w slalomie kajakowym.

Obchody zakończyły się niedzielną Mszą św. w szlachtowskiej cerkwi odprawioną przez proboszcza parafii Józefa Włodarczyka w intencji obu narodów. Zaplanowana na popołudnie w Niedzicy konferencja naukowa pn. "Pogranicze polsko-węgierskie" nie odbyła się ze względu na chorobę prowadzącego Akosa Engelmayera, byłego Ambasadora Węgier w Polsce.

Organizatorem Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej byli: Miasto i Gmina Szczawnica, Ambasada Węgier w Polsce, Miejski Ośrodek Kultury, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, sponsorem głównym imprezy Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. Patronat nad imprezą sprawował m.in. Pieniński Portal Informacyjny.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

alfred2014.08.25 14:08
ale się dobrze bawić za nasze mieszkańców pieniądze. Kaca długo leczyli?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij