Kredyt gotówkowy dla studenta – czy to dobre rozwiązanie? (art. sponsorowany)

Fot. 2019.11.26 16:19 / news / czytano 1384 / opinie 0

Początek roku akademickiego to dla studentów okres intensywnych wydatków, a konieczność zakupu sprzętu elektronicznego, pomocy naukowych oraz opłacenia mieszkania może przerastać wiele osób. Czy sfinansowanie potrzeb konsumpcyjnych z kredytu gotówkowego to dobre rozwiązanie? Kiedy warto złożyć wniosek o dodatkowe środki?

Kredyt gotówkowy – charakterystyka
Kredyty gotówkowe to popularna forma finansowania wydatków konsumpcyjnych, po które sięgają różne grupy odbiorców – osoby w wieku produkcyjnym, seniorzy, ale również studenci. Według statystyk Biura Informacji Kredytowej w pierwszej połowie 2019 roku liczba udzielonych kredytów gotówkowych przez banki i SKOKI wynosiła aż 1,9 mln. Stale rośnie również wartość umów na kredyty konsumpcyjne – w omawianym okresie udzielono ich na kwotę 44,6 mld złotych, co oznacza wzrost o 6,7% w porównaniu do pierwszej połowy 2018 roku. O popularności kredytów gotówkowych decyduje przede wszystkim mała ilość formalności oraz szybka decyzja o przyznaniu środków. Żeby otrzymać wnioskowaną kwotę, wystarczy przedstawić dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach, chociaż wiele banków oferuje również kredyt gotówkowy na oświadczenie.

Kredyt gotówkowy dla studenta – nie dla każdego?
Z uwagi na dużą dostępność kredytów gotówkowych, na zaciągnięcie zobowiązania decyduje się coraz więcej osób. Do tej grupy należą również studenci, którzy potrzebują środków na różnego rodzaju wydatki związane z nauką czy zakwaterowaniem. Wszystkie te potrzeby może pokryć kredyt gotówkowy udzielany na dowolny cel. Ze środków otrzymanych od banku można sfinansować między innymi:

·       wynajęcie mieszkania,
·       opłacenie czesnego,
·       zakup materiałów do nauki,
·       inwestycję w sprzęt elektroniczny.
 
Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Student składający wiosek o dodatkowe środki finansowe powinien mieć zdolność kredytową i być pewny, że ma możliwość terminowej spłaty zobowiązania. Środki może otrzymać osoba zatrudniona na umowę o pracę czy kontrakt cywilnoprawny, ale z kredytu może także skorzystać student pobierający np. rentę rodzinną. Banki przy wydawaniu decyzji sprawdzają, czy osoba wnioskująca o kredyt posiada stałe źródło dochodu, a także drobiazgowo weryfikują, czy klient nie figuruje w bazach dłużników. Proces weryfikacji obejmuje między innymi sprawdzenie danych dostępnych w Biurze Informacji Kredytowej. Kredyt gotówkowy będzie zatem rozwiązaniem dla osób, które posiadają pozytywną historię w BIK.

Kredyt gotówkowy dla studenta – o czym należy pamiętać?
Zabiegany student może łatwo wpaść w spiralę zadłużenia – jeśli wcześniej nie sprawdzi, w jaki sposób skonstruowana jest oferta kredytu. Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na koszt kredytu. Najczęściej składa się na niego:

·       oprocentowanie
·       prowizja
·       dodatkowe ubezpieczenie.

Składniki te nie zawsze występują jednocześnie – wiele banków rezygnuje z prowizji, a ubezpieczenie często nie jest obowiązkowe. Żeby poznać całkowity koszt kredytu gotówkowego, najlepiej sprawdzić RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania wyrażoną jako wartość procentowa. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę najlepiej sprawdzić propozycje banków, np. korzystając z rankingów kredytów gotówkowych dostępnych online.
 
Kredyt gotówkowy – zbuduj historię kredytową
Zaciągnięcie kredytu gotówkowego na dowolny cel nie tylko pomoże sfinansować potrzeby konsumpcyjne, ale może również pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową klienta. Osoba, która w przeszłości zaciągnęła i terminowo spłaciła zobowiązanie, będzie mieć większą szansę na otrzymanie np. kredytu hipotecznego. Dlaczego? Wszystkie zaciągnięte i spłacone kredyty, pożyczki ratalne, limity na kartach kredytowych czy debet na koncie budują historię kredytową w BIK. Dla banku mniej wiarygodna jest osoba, która nigdy nie korzystała z kredytów czy pożyczek – po prostu nie wiedzą, czego można się po niej spodziewać. Regularnie spłacane zobowiązania, np. kredyty konsumpcyjne mogą zatem pomóc w zbudowaniu pozytywnej historii kredytowej. 
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij