Krościenko: Gimnazjaliści, którzy wiedzą dużo o swoim patronie Janie Pawle II

Fot. AS 2016.04.09 11:20 / news / czytano 2936 / opinie 0

W czwartek w krościeńskim gimnazjum odbył się XI Międzygimnazjalny Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Wzięło w nim udział 23 uczniów z dwunastu szkół gimnazjalnych, które noszą imię Papieża-Polaka. 

Do gimnazjum w Krościenku przybyli gimnazjaliści z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego – z Zubrzycy Górnej, Ochotnicy Dolnej-Centrum, Łososiny Dolnej, Lipnicy Wielkiej, Gronkowa, Tylmanowej, Załucznego, Zawoi Wilcznej, Frydmana, Łapsz Niżnych, Szczawnicy i Krościenka n.D. Towarzyszyli im księża i jedna siostra zakonna oraz kilkoro nauczycieli i rodziców.

Wszystkich przybyłych do krościeńskiego gimnazjum startujących w konkursie uczniów i ich opiekunów dyrektor placówki Krzysztof Koper przywitał tymi słowami: - Cieszę się, że tak liczne grono uczniów uczestniczy w tym konkursie. Biorąc w nim udział macie możliwość poznać i uczcić osobę ważną dla nas Polaków, naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II. Jest on patronem wielu szkół na Podhalu, Spiszu i Orawie, także w Pieninach. Nie możecie go pamiętać, bo jak umierał, wy mieliście po dwa, trzy lata, jednak nadal pozostaje on autorytetem, których w dzisiejszych trudnych czasach brakuje. Tym bardziej cieszy mnie wasza obecność dzisiaj i chęć uczestnictwa w konkursie.

Nad kwestiami organizacyjnymi wydarzenia czuwała polonistka - Maria Kurpiel. Po rozlosowaniu miejsc gimnazjaliści przystąpili do testu. Składał się on z 50 pytań, zarówno zamkniętych jak i tych otwartych wymagających odpowiedzi pisemnej. Pytania były szczegółowe i dotyczyły głównie okresu papieskiego m.in. pielgrzymek Jana Pawła II, haseł im towarzyszących a także osobowości Papieża-Polaka, jego duchowości. Myślą przewodnią tegorocznego konkursu były słowa JPII: „Gdy przychodziły wakacje, stale bywałem na tzw. „oazach”. Światowe Dni Młodzieży wyrastają poniekąd z tamtego doświadczenia”, dlatego należało się przygotować również z tematu ŚDM. Na rozwiązanie tekstu uczniowie mieli 60 minut.

Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy za uczestnictwo, a opiekunowie podziękowania za przybycie. Ks. Henryk Homoncik proboszcz krościeńskiej parafii ufundował uczniom upominki w postaci albumów pt. Boże Miłosierdzie. Testy oceniała komisja konkursowa w składzie: ks. Henryk Homoncik - przewodniczący, Maria Konopka, Danuta Schabowska, ks. Paweł Łebski, ks. Krzysztof Kutek.

Lista laureatów konkursu zostanie ogłoszona na stronie internetowej organizatora www.gimnazjumkroscienko.pl. Rozdanie nagród nastąpi 19 maja, podczas Święta Szkoły, na które osoby wyróżnione zostaną zaproszone do krościeńskiego gimnazjum.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij