Zespół Lombard w Roku Szlayowskim na inauguracji sezonu turystycznego i flisackiego

Fot. Magdalena i Janusz Wojtarowicz 2016.04.24 21:49 / news / czytano 4224 / opinie 0

Legendarny zespół Lombard był gwiazdą sobotniego wieczoru sceny plenerowej Parkingu w Pieninach obok przystani końcowej spływu flisackiego w Szczawnicy, którego koncert przyciągnął wielu mieszkańców uzdrowiska i okolicznych miejscowości.

Mimo, że atrakcji na sobotę 23. kwietnia w Pieninach było przygotowanych dużo, warto było poczekać do wieczora, by usłyszeć legendarene utwory zespołu, który w tym roku świętuje 35 lat istnienia. Bo kto nie pamięta "Szklanej pogody" czy utworu "Adriatyk, ocean gorący", przebojów z lat 80, kiedy wokalistą zespołu była Małgorzata Ostrowska. Przez lata zespół wielokrotnie zmieniał skład, od 1999 roku muzycy występują z nową wokalistką, Martą Cugier, która rozgrzewała swoim głosem szczawnicką publiczność.

Organizatorami sobotnich atrakcji byli Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Małopolska Organizacja Turystyczna, Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury oraz Gmina Czorsztyn.

Rozpoczęcie, bogatej w atrakcje soboty miało miejsce w Sromowcach Kątach. Tam flisacy, ich rodziny, przedstawiciele samorządów lokalnych, parlamentarzyści i sympatycy góralskiej tradycji flisackich spływów Przełomem Dunajca modlili się wspólnie podczas Mszy św., która co roku oficjalnie otwiera sezon flisacki. Relacja z wydarzenia TUTAJ.

Kolejnym punktem programu był uroczysty spływ tratwami. Około 200 osobowa grupa zaproszonych gości łodziami udała się do Sromowiec Niżnych. Tam czekało góralskie śniadanie i występ zespołu Maniowianie. Po blisko godzinnej przerwie flisackie tratwy przewiozły pasażerów do Szczawnicy. 

Szczawnickie uroczystości połączyły miejskie obchody Roku Szlayowskiego z inauguracją Sezonu Turystycznego w Małopolsce. Od samego rana na mieszkańców i turystów czekały stoiska z wyrobami regionalnymi, można było spróbować sądeckich soków, owoców, przetworów i miodów, tradycyjnego pieczywa z okolic Gorlic czy małopolskiego wina i podziwiać przepiękne ludowe rękodzieło. Ważnym wydarzeniem była próba pobicia rekordu Guinnesa w najdłuższej szarlotce, co udało się zrobić i ustanowić tym samym nowy 318,5 metrowy rekord. Relacja TUTAJ.

Im bliżej wieczoru tym atmosfera stawał się bardziej gorąca. Piękno folkloru Lachów Sądeckich, Pogórzan i Łemków można było zobaczyć w pokazie mody, piękno folkloru pienińskiego usłyszeć w śpiewie Grupy Śpiewaczej Flisaków. Finałem soboty był koncert kultowej grupy LOMBARD, która z okazji 35-lecia istnienia otrzymała m.in. od flisaków złotą kartę uprawniającą do bezpłatnych spływów z flisakami Przełomem Dunajca, burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda wręczył zespołowi kartę na bezpłatne zabiegi lecznicze w Szczawnicy.

Inaugurację Sezonu Flisackiego i Sezonu Turystycznego w Małopolsce oraz kolejne wydarzenie wpisane w kalendarz imprez z okazji Roku Szlayowskiego zaszczycili swoją obecnością m.in: Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego, Leszek Zegzda Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Adrianne Komendy Konsul Generalny Węgier,  Jan Sienkiewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, Grzegorz Niezgoda Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn, Anna Paluch Posłanka na Sejm RP i Senator Jan Hamerski.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena i Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij