Łapsze Niżne kontrolują wynajmujących

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.12.02 20:05 / news / czytano 2708 / opinie 0

W wyniku przeprowadzonej kontroli obiektów noclegowych na terenie Gminy Łapsze Niżne nastąpił wzrost wpływów do budżetu gminy z tytułu opłaty klimatycznej.

Kontrola prowadzona była w okresie od czerwca 2012 roku do września 2013 br. przez pracownika Urzędu Gminy w asyście funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy wykonywali czynności w zakresie zadań własnych.

Kontroli poddano 85 obiektów noclegowych z terenu Gminy Łapsze Niżne, są to wszystkie obiekty znajdujące się w ewidencji miejsc noclegowych prowadzonych przez Wójta Gminy oraz obiekty skategoryzowane w ewidencji prowadzonej przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Opłata klimatyczna - to potoczna nazwa opłat: miejscowej lub uzdrowiskowej przewidzianych w ustawie z 12. stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. W Gminie Łapsze Niżne wynosi 1 złoty i w myśl ustawy z 28. lipca 2005 roku jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach mających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach lub w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Opłata miejscowa jest pobierana za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach. Powyższe opłaty nie są wliczane w cenę noclegu i stanowią źródło dochodu gminy, a nie osób świadczących usługi hotelarskie, których obowiązkiem jest ich pobór. 

Komisja Rewizyjna Gminy Łapsze Niżne zapowiada, że kontrole wśród wynajmujących noclegi mieszkańców zostaną utrzymane. 

Statystyki od roku 2009:
  • 2009 - 29 tys. złotych,
  • 2010 - ponad 30 tys. złotych, 
  • 2011 - ponad 26 tys. złotych, 
  • 2012 - ponad 39 tys. złotych, 
  • 2013 - na koniec października - ponad 40 tys. złotych.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij