Medal Pamiątkowy Podhala dla zespołu Pieniny z Krościenka nad Dunajcem

Fot. Arch. Starostwa Nowotarskeigo 2015.01.16 12:37 / news / czytano 5970 / opinie 2

Starosta Nowotarski na Spotkaniu Noworocznym wręczył Medale Pamiątkowe Podhala. Wśród piątki uhonorowanych jest Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pieniny" z Krościenka nad Dunajcem.

Krzysztof Faber docenił w ten sposób zespoły z Podhala, które swoją działalnością społeczną przyczyniają się do rozsławienia Powiatu Nowotarskiego. Nagrodę oprócz ZPiT "Pieniny" otrzymały też zespoły z Chabówki, Skrzypnego, Łopusznej i Lipnicy Wielkiej. 

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny” powstał w 1953 r. przy Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Pieniny” w Krościenku n.D. W ciągu 60 lat swojej działalności zespół ma na koncie liczne występy na krajowych i zagranicznych scenach m.in. w Grecji, Bułgarii, Francji, Niemczech, Holandii, Słowacji na Węgrzech i we Włoszech. Podczas pobytu we Włoszech zespół koncertował papieżowi Janowi Pawłowi II w jego letniej rezydencji. Sukcesy zespołu to m.in. II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Diepenheim w Holandii - 1990 rok, Złota Odznaka – za zasługi dla województwa nowosądeckiego - 1986 rok, Nagroda im. Oskara Kolberga - 1992 rok,  „Brązowa Ciupaga” Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem - 1985, 1999 rok, Główna nagroda „Taneczny Krąg” ogólnopolskiego Konkursu Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie - 1985 rok, Srebrny i Złoty Smok Przeglądów Regionalnych Zespołów Cepeliowskich w Krakowie - 1985, 1987 rok, „Srebrne Żywieckie Serce” - nagroda Festiwalu Górali polskich w Żywcu 1989 rok, I i II nagroda na Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu 1995 i 2001 rok, a w latach 1999 – 2013 wiele nagród i wyróżnień Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej.

Podczas spotkania zespoły miały okazję zaprezentowania się na scenie przed zaproszonymi gośćmi Starosty Nowotarskiego.

Autor: Oprac. red.
Źródło: Starostwo Nowotarskie
Zdjęcia: Arch. Starostwa Nowotarskeigo
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

tosamo2015.01.20 16:01
i znowu źle bo był sponsor- tradycyjnie
swój2015.01.16 22:01
dobrze że mieli dobrego sponsora i mogli się afiszować
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij