Miasto szuka dzierżawcy na parking przy przystani flisackiej w Szczawnicy

Fot. 2013.11.20 12:43 / news / czytano 2674 / opinie 0

Samorządowcy uzyskali już pozwolenie z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na ogłoszenie przetargu na wyłonienie długoletniego dzierżawcy, który z góry zapłaci dzierżawę i tym samym zabezpieczy wkład finansowy miasta na realizację przebudowy parkingu w Pieninach.

W ostatnim czasie z uwagi na trudną sytuację finansową Miasta i Gminy Szczawnica burmistrz Grzegorz Niezgoda zawnioskował do Wspólnego Sekretariatu Technicznego o możliwość wyłonienia długoletniego dzierżawcy parkingu już na etapie podpisania umowy o dofinansowanie. Przetarg na wyłonienie dzierżawcy zostanie w najbliższym czasie ogłoszony, a zadłużenie Szczawnicy nie wzrośnie pomimo realizacji projektu, o którym mowa. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zawiadomiło, że nie ma przeciwwskazań do podjęcia się takiego sposobu realizacji wspomnianego zadania.

- Zrealizujemy ten projekt jedynie wtedy, gdy pozyskamy całość kwoty na realizację z funduszów zewnętrznych w całości. Kwota dotacji oraz ewentualne środki od długoletniego dzierżawcy to jedyne realne wyjście z tej sytuacji. Szanse na pozyskanie partnera prywatnego są duże, gdyż zakładamy zwrot z tej inwestycji jest korzystniejszy niż lokowanie środków w banku. Jeszcze dwa lata temu nie byłoby takiej sytuacji po naszej stronie, ale bardzo długi czas oczekiwania na ostateczną decyzję zmusza nas w chwili obecnej na szukanie takich nowatorskich rozwiązań – mówi burmistrz Grzegorz Niezgoda.

Projekt „Wzrost atrakcyjności turystycznej Szczawnicy i Leśnicy” miejscowości pogranicza polsko – słowackiego” poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej dotyczy przebudowy parkingu w Pieninach przy przystani flisackiej w Szczawnicy oraz budowy „Chaty Pieniny” w Leśnicy na Słowacji. Projekt parkingu w Pieninach przewiduje rozbudowę parkingu o drugi poziom. Zwiększy się tym samym liczba miejsc parkingowych, wzrośnie do 211 dla samochodów osobowych i 11 dla autokarów. Wzdłuż ulicy nad Dunajcem powstanie ciąg kiosków gastronomiczno-pamiątkarskich, w miejsce tych, które istnieją obecnie przy wjeździe na plac. Wartość projektu wynosi 2 150 000 Euro w tym kwota dofinansowania 1 124 000 Euro. Kwota dofinansowania dla samej Szczawnicy to 512 000 Euro.

Decyzja o otrzymaniu dofinansowania dla wspomnianych miejscowości przygranicznych zapadła już w 2010 roku, natomiast umowa o otrzymaniu dofinansowania została podpisana przez burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica w dniu 14 listopada 2013 roku. Długi czas oczekiwania na decyzję o podpisaniu umowy wynikał z wątpliwości instytucji dofinansowującej czyli Wspólnego Sekretariatu Technicznego obsługującego program polsko-słowacki. Instytucja zakwestionowała sprawę związaną z możliwością czerpania dochodów z parkingu oraz tę samą kwestię w przypadku „Chaty Pieniny” podkreślając komercyjność wspomnianych obiektów. W związku z tym kwota dofinansowania została zmniejszona z 85% do 50% całości kosztów inwestycji.
Autor: Wraj / Oprac. red
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij