W nocy będzie mocno wiało

Fot. Janusz Wojtarowicz 2016.02.09 17:08 / news / czytano 1764 / opinie 0

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie dla województwa małopolskiego o prognozowanym wietrze o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 100 km/h, z kierunków południowych.

W nocy z wtorku na środę należy spodziewać się bardzo silnego wiatru w południowej części Polski, szczególnie w górach i na pogórzu.
 
Całe zamieszanie będzie spowodowane przez dynamiczny, wtórny układ niskiego ciśnienia o przesympatycznym imieniu Zuzanna („Susanna”). Układ ten znajduje się obecnie na południowych peryferiach głównego ośrodka niżowego, charakteryzującego się rozległym zasięgiem cyklonicznej krzywizny izobar (patrząc przez pryzmat kontynentu europejskiego), który przemieszcza się stopniowo nad wody Morza Północnego. W najbliższych kilkunastu godzinach nowo powstały układ nasunie się nad Niemcy, po czym skieruje się dalej na północny – wschód, w stronę południowej Szwecji. To właśnie jego obecność (pogłębiona zatoka niżowa w obszar podwyższonego ciśnienia) doprowadzi do silnego zaostrzenia się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego nad południową Polską, co w konsekwencji będzie sprzyjać gwałtownemu nasileniu się prędkości wiatru halnego - czytamy na portalu lowcyburz.pl
 
Halny o tej porze roku może być wyjątkowo niebezpieczny. Wielu z nas pamięta sytuację i krajobraz po mocnym halnym w grudniu 2013 roku. Tych, którzy nie pamiętają odsyłamy do galerii TUTAJ.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij