Miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2014.05.05 19:27 / news / czytano 2688 / opinie 0

Z okazji 223. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na Przysłopie - w pobliżu małej osady górskiej położonej na szlaku na Przehybę, odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie w naszej historii.

Podczas uroczystości uczczono pamięć poległych za ojczyznę i wspomniano tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej - poległych partyzantów AK i spaloną żywcem rodzinę Fijasów, w ich rodzinnym domu.

Uroczystą mszę św. w kaplicy, sprawowaną w dniu święta Matki Bożej Królowej Polski, odprawił kapelan Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan ks. Grzegorz Salamon, w asyście honorowego kapelana Związku Podhalan – ks. Józefa Słowika, księdza proboszcza z Obidzy oraz miejscowych księży. Mszę Świętą poprzedził montaż poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy.

Mimo niekorzystnej aury, która towarzyszyła tego dnia organizatorom, mieszkańcom Szczawnicy i zgromadzonym turystom, cała uroczystość uświadomiła uczestnikom, że Konstytucja z 3 maja 1791 roku zaczęła budować nową historię Polski, której jesteśmy spadkobiercami.
Autor: delta
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij