Możesz być uczestnikiem projektu pt. "Małopolska Regionem Ziół"

Fot. 2013.04.21 21:36 / news / czytano 2531 / opinie 0

Góralskie Stowarzyszenie Agroturystyczne ogłosiło nabór uczestników do projektu pt. "Małopolska Regionem Ziół". Projekt jest wynikiem współpracy z Grupą Eurokreator Kraków i został złożony do Funduszu Grantowego "Produkt Lokalny Małopolska".

Celem głównym projektu jest zintegrowanie środowiska zielarskiego w obszarze regionów uczestniczących w budowaniu Modelu Produkt Lokalny Małopolska poprzez zwiększenie wiedzy na temat uprawy roślin zielarskich, przetwórstwa zielarskiego oraz zwiększenie umiejętności sprzedaży i promocji zielarskiego produktu lokalnego. Wypracowanie Modelu Produktu Lokalnego Małopolska ma na celu wspomagać rozwój lokalnej przedsiębiorczości i przetwórstwa produktów rolnych w powiązaniu ze wzrostem podaży i popytu na produkty lokalne, które pochodzą ze słabo rozwiniętych obszarów w Małopolsce. Ma też na celu promowanie Małopolski poprzez lokalne produkty i marki, których wartość zbudowana zostanie w oparciu o wartości przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe regionów ich pochodzenia.

Grupę docelową ma stanowić piętnaście osób zajmujących się zielarstwem w sferze; przetwórczej, edukacyjnej, agroturystycznej, folklorystycznej, kosmetyki i medycyny ludowej. Będą to osoby zajmujące się uprawą ziół w ogródkach przydomowych oraz wykorzystaniem ziół uprawowych i dziko rosnących. W ramach projektu nabędą one umiejętności związane z przetwarzaniem i sprzedażą produktów zielarskich.

Termin naboru uczestników upływa 10 maja 2013 roku, ilość miejsc jest ograniczona. O przyjęciu uczestników do projektu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zgodnie z wymogami Instytucji Kontraktującej (Fundacja Partnerstwo dla Środowiska www.fpds.pl),  w projekcie mogą brać udział uczestnicy z terenu gmin biorących udział w budowaniu Modelu Produkt Lokalny Małopolska; gminy LGD Gościniec 4 Żywiołów, LGD Korona Północnego Krakowa, LGD Na Śliwkowym Szlaku, LGD Zielony Pierścień Tarnowa, LGD Dunajec-Biała oraz gmin powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.

Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu +48 18 26 50 366 lub pocztą elektroniczną na adres czorsztyn@czorsztyn.com.pl

GSA w grudniu 2012 roku złożyło także wniosek do Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy w ramach "Małych projektów" o dofinansowanie zadania "Podhale w ziołach - utworzenie produktu turystycznego opartego na ziołach uprawianych w ogródkach przydomowych i rosnących na okolicznych łąkach, oraz wydanie katalogu produktów ziołowych". Wniosek uzyskał pozytywną ocenę Rady Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy i został rekomendowany do dofinansowania. 

Uczestnicy tego projektu nauczą się rozpoznawać i uprawiać rośliny zielarskie, zbierać i konserwować rośliny, wykorzystywać je w kuchni, kosmetyce oraz medycynie naturalnej. Zapoznają się również z wykorzystaniem tych roślin przeszłości w garbarstwie, farbiarstwie, przy różnych obrzędach ludowych, w gospodarstwach domowych a nawet w magii i wróżbiarstwie.

Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij