Nie czekaj – sprawdź czy dostaniesz więcej pieniędzy z ZUS

Fot. 2018.04.18 20:28 / news / czytano 911 / opinie 0

Jesteś na emeryturze, rencie lub masz naliczony kapitał początkowy –  jeśli przy składaniu wniosku  o jedno z tych świadczeń nie mogłeś udokumentować wysokości zarobków z okresu zawartej umowy o pracę i ZUS przyjął do podstawy zero – sprawdź czy przy przeliczeniu świadczenia możesz zyskać więcej pieniędzy. 

Kiedy ZUS przyjmuje do podstawy „zero”
Do podstawy, od której ustalana jest wysokość każdego świadczenia lub kapitału początkowego ZUS wlicza okresy ubezpieczenia, które zostały potwierdzone dokumentami złożonymi wraz z wnioskiem o emeryturę, rentę lub obliczenie kapitału początkowego. Nawet jeśli dostarczyłeś dokumenty potwierdzające zatrudnienie, ale nie było w nich informacji o zarobkach z tego okresu,  przyjmuje się za ten okres wynagrodzenie równe zero.

Kiedy przeliczenie jest możliwe
Sprawdź, czy możesz ponownie przeliczyć emeryturę, rentę lub kapitał początkowy z  uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego pracowników. Jeśli do ustalenia podstawy wymiaru twojej emerytury, renty lub kapitału początkowego ZUS przyjął „wynagrodzenie zerowe”, możesz zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia lub kapitału początkowego. Oznacza to, że za okresy pozostawania w stosunku pracy, za które nie udokumentowałeś wysokości swoich zarobków, ZUS uwzględni Ci zamiast wynagrodzenia „zerowego” minimalne wynagrodzenie pracowników obowiązujące w tym okresie. 

- Są trzy powody kiedy przeliczenie jest możliwe:  w sytuacji, kiedy przy składaniu wniosku o obliczenie wysokości emerytury, renty lub kapitału początkowego nie mogłeś udokumentować zarobków z okresu pozostawania w stosunku pracy dlatego, że zakład pracy został zlikwidowany. Nie możesz odnaleźć archiwum, które przechowuje dokumentację płacową miejsca pracy lub dokumentacja kadrowo-płacowa z tego okresu została zniszczona – informuje Bożena Bielawska p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce.

Jeśli złożysz wniosek ZUS sprawdzi czy w twoim przypadku może przyjąć minimalne wynagrodzenie. Możesz skorzystać z gotowego formularza o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego ERPO, natomiast jeżeli chcesz ponownie ustalić kapitał początkowy, wtedy złóż wniosek EKP. Formularze są we wszystkich placówkach ZUS i na stronie internetowej www.zus.pl. Wniosek możesz złożyć osobiście w każdej placówce, przesłać go tradycyjnie pocztą lub w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na www.zus.pl

Jeśli chcesz zasięgnąć więcej informacji skontaktuj się bezpośrednio z doradcą emerytalnym na Sali Obsługi Klientów w najbliższej jednostce  ZUS  lub zadzwoń do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem  telefonu 22 560 16 00.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij