Przybyli ze wschodu wraz ze śniegiem i mrozem - V Szczawnicki Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta

Fot. Agnieszka Stopka 2017.01.07 09:57 / news / czytano 2979 / opinie 0

W piątek 6 stycznia w obchodzone przez katolików Święto Objawienia Pańskiego ulicami Szczawnicy przeszedł V Szczawnicki Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli jest inicjatywą podejmowaną co roku przez coraz liczniejsze społeczności polskich miast i wiosek. Pochód organizowany ulicami wielu miejscowości ma zadanie upamiętnić wydarzenie, jakim według tradycji było objawienie się trzem mędrcom ze Wschodu Jezusa-Syna Bożego. Wiadomość o narodzinach nowego Króla przybysze z dalekich krajów zanieśli w odległe rejony świata, do swoich królestw.

Misyjny charakter Święta Objawienia Pańskiego podkreślił podczas mszy, w skierowanej zwłaszcza do najmłodszych homilii, proboszcz szczawnickiej parafii ks. dr Tomasz Kudroń. Zanim w szczawnickim kościele rozpoczęła się msza św. barwny orszak złożony z mieszkańców, dzieci i dorosłych, wyruszył z Parku Dolnego. Pochodowi przewodniczył ks. Grzegorz Gil, który wraz z dziećmi ze scholi zaśpiewał kolędy i świąteczne piosenki. Mróz i zimny wiatr nie przeszkodziły zebranym w uczestniczeniu w pochodzie. Panowała radosna świąteczna atmosfera. Orszak udał się w kierunku kościoła, gdzie przed mszą nadal wspólnie kolędowano. Kolędy takie jak: "Wśród nocnej ciszy", czy "Gdy śliczna panna", przy akompaniamencie gitary, na której grał ks. Gil, zaśpiewały dzieci ze scholi. W trakcie kolędowania do świątyni przybyli Trzej Królowie. Bezpośrednio przed nabożeństwem kapela Jaworcanie zagrała pastorałkę, a szczawniczanin Stefan Majerczak wyrecytował gawędę Stanisława Nędzy Kubińca. Utwór dotyczył tego, że Jezus rodzi się wśród górali.

Organizatorami V Szczawnickiego Orszaku Trzech Króli byli: Parafia p.w. św. Wojciecha w Szczawnicy, Szczawnicki Oddział Akcji Katolickiej, Miasto i Gmina Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Teatr Amatorski działający przy MOK.

Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij