Niech wójt szuka winnych we własnym świecie

Fot. 2020.06.30 19:05 / news / czytano 1354 / opinie 0

Ponad tydzień temu informowaliśmy o korektach finansowych nałożonych na Gminę Krościenko nad Dunajcem i utraconym dofinansowaniu. Publikacja spotkała się z krytyką i zarzutami wójta o przekazywaniu nieprawdziwych informacji.

Wójt Jan Dyda nie ma ostatnio najlepszej passy i chce odwrócić uwagę opinii publicznej od faktu utraty części dofinansowania na dwie z największych w ostatnich latach inwestycje realizowane na terenie Gminy Krościenko n.D. Utracone dofinansowanie zamierza zrekompensować środkami pozyskanymi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Wspomniane dofinansowanie z MKiDN w kwocie 419 958,28 zł. gmina otrzymała w maju 2020 roku. Było to dofinansowanie do wkładu własnego gminy do realizowanego projektu pn. „Rewitalizacja XIX w. ratusza wraz z odtworzeniem historycznych funkcji rynku w Krościenku nad Dunajcem” (czyli wkład własny gminy miał zostać pomniejszony o kwotę ponad 400 tys. złotych i automatycznie o tyle kosztować mniej - przyp. red.).
 
Sprawa spotkała się z zaskoczeniem i oburzeniem części radnych.
 
- Myślę, że każdy czytał informację, która pojawiła się na pieninyinfo.pl dotyczącej kary, która dotknęła gminę, a w sumie nas wszystkich - tłumaczył podczas sesji Tadeusz Topolski zastępca wójta.
 
- Jesteśmy zaskoczeni tą informacją i chcemy wiedzieć, czy jest decyzja Urzędu Marszałkowskiego na obniżenie dotacji i jaka jest wysokość tej korekty? Szkoda, że tak późno, bo byłby czas na podjęcie jakichś działań - mówił Stanisław Gabryś Przewodniczący Rady Gminy. 

Przewodniczący w odpowiedzi otrzymał potwierdzenie o nałożeniu przez UM korekt finansowych, ale nie dowiedział się jaka jest ich wysokość.
 
- Kiedy zamierzaliście o tym poinformować radnych, gdyby nie portal pieninyinfo? Sprawa jest bardzo poważna, my jako Rada podnosimy podatki, zmieniamy opłaty za śmieci aby zrównoważyć budżet i potem robić inwestycje, a tu nagle mówimy, że pozyskaliśmy środki dodatkowe z Ministerstwa Kultury i uzupełniamy sobie nimi tę lukę  - podkreślała z kolei radna Maria Wąsowicz.

Podsumowując. Portal nie będzie analizował przepisów zastosowanych przez Instytucję Zarządzającą Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, ani też analizował interpretacji przepisów tej instytucji. Nie zamierzamy także analizować i polemizować z wyjaśnieniami wójta odczytanymi podczas ostatniej sesji na temat kwalifikacji kierownika budowy. Odmienna interpretacja przepisów przedstawiona przez wójta nie zmienia decyzji IZ RPO WM, bo jest ostateczna, o czym zapewniał zastępca wójta.
 
Odnosząc się do wartości utraconego dofinansowania w wyniku nałożenia korekt finansowych, o czym pisaliśmy w dniu 21 czerwca br. w artykule TUTAJ przybliżona kwota około 450 tysięcy złotych może okazać się niższa w jednym przypadku.
 
Z informacji uzyskanej od IZ RPO WM nie wynika jednoznacznie, czy korektą objęta została także umowa z Wykonawcą na przebudowę płyty rynku na kwotę 1 851 550,50 zł. Jeśli nie została objęta, wartość utraconego dofinansowania będzie prawdopodobnie bliższa kwocie 380 tysięcy zł. Problem w tym, że wysokość utraconego dofinansowania może upublicznić jedynie włodarz Krościenka rozwiewając w ten sposób wszelkie wątpliwości. Miejmy nadzieję, że informacja taka pojawi się niebawem na stronie internetowej urzędu lub za pośrednictwem mediów.

Podany przez nas przybliżony koszt budowy 1 mb kanalizacji można zweryfikować na podstawie niedawno wykonanych 7000 mb kanalizacji w Hałuszowej i Grywałdzie, za kwotę 2 442 000,00 zł. Według tych danych 1 mb kanalizacji kosztował gminę  348,86 złotych.

Przypomnijmy. Koszt całkowity projektu rewitalizacji ratusza to 8 469 997,54 zł, dofinansowanie 4 152 317,72 zł, wkład własny 4 152 317,72 zł. Koszt całkowity PSZOK to 3 075 000,00 zł, wkład własny 1 390 591,14 zł, dofinansowanie 1 684 408,86 zł. W sumie wkład własny to 5 542 908,86 zł na oba projekty, których dotyczą korekty finansowe. Dofinansowanie do wkładu własnego z MKiDN obniżyło wkład gminy do poziomu 5 122 950,58 zł. Po nałożeniu korekt finansowych wkład własny wzrasta do 5 502 950,58 zł. zakładając optymistyczną wersję utraty dofinansowania na hipotetycznym poziomie 380 tysięcy zł. Są to obliczenia przybliżone, które będziemy mogli doprecyzować po zaprezentowaniu przez wójta konkretnej kwoty korekt finansowych.
 
Ale to nie jedyna zawiłość. Według informacji z ostatniej sesji wynika, że Gmina Krościenko nad Dunajcem ma możliwość wykorzystania części środków z nałożonej korekty, tj. kwoty 207 615,89 zł na dodatkowy sprzęt i wyposażenie Gminnego Centrum Kultury i Promocji. Czy to znaczy, że UG może zaciągnąć dodatkowy kredyt lub wygospodarować ze środków własnych ww. kwotę, spożytkować ją wedle wytycznych IZ RPO WM i otrzyma dofinansowanie w wysokości 50%, czyli 103 807,94 zł? Jeśli tak, to trzeba będzie jeszcze z kasy gminnej wydać 103 807,94 zł.
 
Czekamy na wyjaśnienia Pana wójta.
Autor: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij