Niezgoda: Nie jestem optymistą w tym temacie

Fot. 2015.10.02 21:59 / news / czytano 2652 / opinie 0

Władze Szczawnicy zorganizowały spotkanie z właścicielami działek, od których zależeć ma, czy góra Jarmuta zostanie w przyszłości zagospodarowana pod stację narciarską. Według burmistrza Grzegorza Niezgody to jedyna z inicjatyw narciarskich, która ma realne szanse zaistnienia w najbliższej przyszłości.

W miniony czwartek w Urzędzie Miasta w Szczawnicy odbyło się zorganizowane przez burmistrza Szczawnicy spotkanie w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego związanego ze sportowo-narciarskim wykorzystaniem góry Jarmuta. Uczestnikami spotkania byli również Przewodniczący Rady Kazimierz Zachwieja, kilku przedstawicieli Rady Miejskiej, Prezes Spółki Trans Południe – Marek Pijar oraz właściciele działek leżących w miejscu planowanej stacji dolnej oraz parkingu przy wyciągu.
Inicjatywa powstania stacji na Jarmutę jest kontynuowana już od roku 2008. Wówczas rozpoczęła się współpraca samorządu Szczawnicy z zainteresowanym inwestorem firmą Trans Południe z Dębicy. W okresie ostatnich 7 lat zostało skupione kilkanaście działek niezbędnych do realizacji tej inwestycji, została przeprowadzona zmiana studium umożliwiająca planowanie stacji narciarskiej w tym miejscu, oraz przystąpiono do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Jarmuty. Dokument planu został uzgodniony pozytywnie z wszystkimi instytucjami z którymi zobligowany był uzyskać stosowne zgody, w tym przede wszystkim z Regionalną Dyrekcją Ochrony Przyrody która również dopuściła możliwość realizacji tego przedsięwzięcia. W najbliższym czasie uchwała o uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego zostanie poddana do zatwierdzenia przez Radę Miejską.

- Spotkaliśmy się z mieszkańcami od których zależy czy powstanie ta stacja narciarska. W chwili obecnej jest to jedyna z inicjatyw narciarskich w Szczawnicy, która ma realne szanse zaistnienia w najbliższej przyszłości. Nasze starania związane z Durbaszką, czy rozbudową stacji na Palenicy napotkały na duży sprzeciw przede wszystkim instytucji uzgadniających tamte propozycje. W przypadku Jarmuty po wielu staraniach udało nam się przebrnąć etap uzgodnień. Jest to jedyna szansa na nową infrastrukturę w Szczawnicy, a w przypadku Jarmuty takie zapisy w planie jakie zostały zaproponowane pozwalają wybudować w tym miejscu stację. Po spotkaniu z pozostałą już częścią właścicieli działek niezbędnych do wykupu nie jestem optymistą w tym temacie. Staraliśmy się rozwiać wszelkie wątpliwości, a inwestor zaproponować różne rozwiązania – wykup działek, zamianę działek, czy też przystąpienie do spółki i mam wrażenie że przez kilka osób żadna z tych propozycji nie zostanie zaakceptowana - tłumaczy burmistrz i dodaje: - Własność prywatna w dzisiejszych czasach jest decydująca, ale jako władze samorządowe poprzez uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla Jarmuty musimy zabezpieczyć zagospodarowanie tego terenu nawet w odległej przyszłości jako terenu pod stację narciarską. Jeżeli przyzwolimy na budownictwo jednorodzinne lub pensjonatowe w tym miejscu to zablokujemy Jarmutę a tym samym zablokujemy jedną z możliwości rozwoju Szczawnicy również w okresie zimowym.

Firma Trans Południe wykupiła dotychczas pod dolną stację Jarmuty 12 działek z niezbędnych 21 co stanowi 57 %, z działek niezbędnych pod górną stację zostało wykupione 50 %, natomiast pod zabezpieczenie miejsc parkingowych z 13 niezbędnych działek zostało wykupionych 3. W większości działki w tym rejonie to wąskie paski uprawne które w dotychczas obowiązujących dokumentach były jako działki rolne z uwagi właśnie na ich wielkość.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij