Niszczy się, by zapomnieć. Zbiera, by zapamiętać

Fot. 2017.01.26 07:24 / news / czytano 1575 / opinie 0

Klub Czytelniczy zaprosił uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Niedzicy do włączenia się w akcję, która miała na celu stworzenie w Bibliotece wystawy NIEDZICA W STAREJ FOTOGRAFII. Stała się ona dokumentem życia naszych przodków i była próbą przywołania wspomnień, jakie kryją w sobie stare fotografie.

Prawie każda rodzina w zakamarkach swego domu ma schowane stare albumy czy też pojedyncze fotografie niosące ze sobą świadectwo minionych czasów naszych przodków. Na tych często zapomnianych zdjęciach utrwalona jest pamięć o ludziach, których już nie ma między nami, o miejscach i wydarzeniach z przeszłości, o przeżyciach, które już nie powrócą. Chcąc skłonić dzieci i młodzież do zadumy oraz refleksji nad upływającym czasem, w dniu 20 stycznia br., zorganizowano wystawę starych fotografii, która stała się częścią programu zajęć Klubu Czytelniczego działającego przy Bibliotece ZPO w Niedzicy.

Wprowadzeniem do rozważań na ten temat były słowa ks. Jana Twardowskiego, który mówi, że: Tylko fotografie nie liczą się z czasem. Motyw ten, powracający w wielu lirykach poety, najpełniej obrazuje wiersz Stare fotografie. Przytoczony cytat stał się myślą przewodnią zajęć, które miały na celu ukazanie starych fotografii jako dziedzictwa kulturowego i świadectwa minionych czasów Niedzicy, rozbudzenie zainteresowań materialnym dorobkiem przodków, a także zapoznanie z historią fotografii.

Przyniesione przez uczniów zdjęcia, stały się źródłem cennych, a zarazem sentymentalnych informacji o życiu codziennym, historii i kulturze przodków Niedzicy. Należy bowiem pamiętać, że: Niszczy się, by zapomnieć. Zbiera, by zapamiętać.

Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Łapsze Niżne
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij