Nowy system gospodarowania odpadami, wynajmujący pokoje nadal według indywidualnych umów

Fot. 2013.03.05 16:31 / news / czytano 2319 / opinie 0

Nowy system gospodarki odpadami w Mieście i Gminie Szczawnica wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2013 zgodnie z "ustawą śmieciową". Teraz to gmina będzie odpowiadała za odbieranie i gospodarowanie odpadami.

Z dniem wejścia w życie nowego systemu obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości będzie uiszczanie opłaty za odbiór odpadów na konto UMiG Szczawnica. Od 1 lipca br. to gminy będą zobowiązane odbierać i właściwie gospodarować odpadami. Odpady od mieszkańców będzie odbierała firma wyłoniona w ramach przetargu organizowanego przez władzę każdego miasta i gminy. Wypowiedzenie dotychczasowych umów z przedsiębiorcami odbierającymi odpady komunalne do dnia 30.06.2013 pozwoli uniknąć mieszkańcom podwójnej opłaty. Nowe przepisy mają skutecznie zwalczać dzikie wysypiska i proceder spalania śmieci w domowych piecach - co jest niezgodne z prawem. "Ustawa śmieciowa" pozwala, tak jak to miało miejsce dotychczas, wybrać pomiędzy segregowaniem a niesegregowaniem odpadów. W przypadku tej drugiej opcji, cena za gospodarowanie odpadami komunalnymi wzrasta ponad trzykrotnie.

Miesięczne opłaty, które trzeba ponieść będą uzależnione od ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe, niezależnie od pokrewieństwa tychże osób;

Zbiórka odpadów segregowanych od gospodarstwa:

 1. jednoosobowego - 4,95 zł
 2. dwuosobowego - 7,10 zł
 3. trzyosobowego - 9,20 zł
 4. czteroosobowego - 11,30 zł
 5. pięcioosobowego - 12,70 zł
 6. sześcioosobowego - 14,10 zł

Zbiórka odpadów niesegregowanych od gospodarstwa:

 1. jednoosobowego - 14,85 zł
 2. dwuosobowego - 21,20 zł
 3. trzyosobowego - 31,80 zł
 4. czteroosobowego - 42,40 zł
 5. pięcioosobowego - 53,00 zł
 6. sześcioosobowego - 63,60 zł

Opłaty obejmują wywóz i zagospodarowanie odpadów ze wszystkich pojemników i worków znajdujących się na nieruchomości, tj. zmieszane odpady komunalne, bioodpady, plastik, puszki, szkło, papier, tekstylia oraz popiół. Właściciele nieruchomości segregujący odpady otrzymają kolorowe i opisane worki. Bardzo ważne jest aby odpady, szczególnie opakowania po produktach spożywczych, były puste i w miarę możliwości czyste. Oznakowania kolorystyczne worków:

 1. zielony - szkło,
 2. żółty - plastik,
 3. niebieski - papier i tektura,
 4. czerwony - puszki i drobne elementy metalowe,
 5. szary - bioodpady,
 6. biały - szmaty,
 7. przeźroczysty - popiół.

Usługa odbioru odpadów wielkogabarytowych, opon, sprzętu elektronicznego i elektrycznego będzie świadczona w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach od 8.00 do 15.00, na terenie bazy Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej ul. Zawodzie 19C.

Przytoczone w tekście opłaty nie będą obejmowały odbioru odpadów komunalnych będących wynikiem prowadzenia działalności gospodarczej związanej z wynajmem pokoi. W takim pzypadku każdy zobowiązany jest zawrzeć umowę indywidualną na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą odbierającym odpady.

 

 

Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij