Ochotnica zainspirowana Austrią i Słowacją

Fot. 2019.06.13 17:12 / news / czytano 731 / opinie 0

Gmina Ochotnica Dolna otrzymała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na realizację dwóch projektów pn. „Nowe trendy w dywersyfikacji działalności rolniczej na przykładzie Austrii i Słowacji” oraz „Kreatywna wieś”.

10 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego Tadeusz Królczyk wójt gminy Ochotnica Dolna podpisał umowy o przyznaniu pomocy na realizację powyższych projektów.

W ramach pierwszego projektu zostanie zorganizowana wizyta studyjna do Austrii i Słowacji po dobre praktyki w zakresie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich. Przygotowując koncepcję wyjazdu studyjnego brano pod uwagę różne kraje Europy, jednak zdecydowano się na południową Austrię: Karyntię i Prebl, gdyż jest to obszar pod względem geograficznym i krajobrazowym zbliżony do obszaru Podhala. Panują tu podobne warunki do rozwoju obszarów wiejskich. Głównym źródłem dochodu mieszkańców jest turystyka.

W ramach drugiego projektu odbędzie się wyjazd w Bieszczady do podkarpackiej wsi. Udział w wizycie studyjnej ma sprzyjać wzrostowi zainteresowania wśród uczestników: rolników i mieszkańców wsi - nowymi formami aktywności na polu działalności rolniczej i w zakresie rozwoju obszarów wiejskich. Wyjazd promował będzie życie na wsi, jej walory oraz możliwości rozwoju zawodowego związanego z możliwościami jakie oferuje wieś, jej zasoby oraz inicjatywy podejmowane przez mieszkańców we współpracy z sektorem społecznym, gospodarczym i publicznym (m.in. sprzedaż produktów i usług pod wspólną marką lokalną, sprzedaż ofert turystycznych w ramach ekomuzeów i ofert turystycznych).

Uczestnicy wyjazdów do Austrii i Słowacji oraz w Bieszczady zapoznają się z dobrymi praktykami, polityką rozwoju obszarów wiejskich, możliwością wsparcia finansowego w postaci funduszy europejskich i innowacyjnymi rozwiązaniami, będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną i praktyczną na swoim terenie. Wyjazdy studyjne to bezcenna skarbnica wiedzy zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących rolników i przedsiębiorców. Umożliwiają uczestnikom m.in. poznanie tradycji, wskazanie nowych ścieżek rozwoju, możliwości zastosowania innowacyjnych rozwiązań oraz nawiązanie współpracy z zagranicznymi partnerami.

Podsumowaniem wyjazdów studyjnych będą seminaria, które posłużą wymianie wiedzy oraz doświadczeń, upowszechnianiu informacji w zakresie przetwórstwa lokalnego oraz produktów lokalnych podnoszących jakość życia na obszarach wiejskich. Tematyką seminariów będzie m. in.: rolniczy handel detaliczny, przetwórstwo produktów wytworzonych w gospodarstwie rolnym i ich sprzedaż na małą skalę, zasady i wymogi sprzedaży produktów spożywczych na małą skalę, agroturystyka i turystyka wiejska – przepisy prawne.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij