W Ochotnicy Górnej odbyło się Święto Kultury Pasterskiej

Fot. 2019.08.19 19:51 / news / czytano 830 / opinie 0

Ochotnica Górna od wieków słynęła z kultury pasterskiej, która jest wciąż żywa i strzeżona przez mieszkańców. Co roku, w Ochotnicy Górnej odbywa Watra Ochotnicka połączona z redykiem owiec i pokazem wyrobów sera. 

W tym roku, wydarzenie to zostało zorganizowane już po raz XXIII. Na wniosek Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej, zostało ono dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. W związku z tym, w dniach 10 – 11 sierpnia odbyło się dwudniowe Święto Kultury Pasterskiej. 

Pierwszego dnia został zorganizowany Kongres Kultury Pasterskiej podczas, którego prelegenci wygłosili referaty: „Pasterstwo w Gorcach”, „Szlak Kultury Wołoskiej oraz krajobraz gorczańskiej wsi Ochotnica”, „Historyczny przekaz nazw ról i osiedli oraz związane z nimi legendy. Ochotnica – dzieje i historia”. Uczestnicy paneli poszerzyli swoje wiadomości z zakresu m. in. antropologii kulturowej, folklorystyki, sztuki ludowej. 

W sobotę, dla uczestników, przygotowano warsztaty z obróbki wełny owczej oraz pokaz góralskiego gotowania w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej. Kongres Kultury Pasterskiej zakończył się wieczornym seansem filmowym – wyświetlony został film „Ostatni górale”.  

Drugiego dnia, Święto Kultury Pasterskiej, rozpoczęło się od redyku owiec prowadzonego przez bacę Jarka Buczka wraz z juhasami. Następnie, została uroczyście rozpalona watra. Do jej rozpalenia zostali zaproszeni m. in. Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk, Kierownik WOK w Ochotnicy Górnej Zdzisław Błachut, Sołtys Sołectwa Ochotnica Górna Wiesław Maciąga, Baca Jarek Buczek, miejscowy twórca ludowy Tomasz Hubiak.  

Po rozpaleniu watry przyszedł czas na oficjalne rozpoczęcie wydarzenia. Głos zabrał Wójt Gminy Ochotnica Dolna, który przywitał zebranych mieszkańców i gości, życząc wszystkim miłego popołudnia. Na scenie rozbrzmiewała góralska muzyka grana przez miejscowe zespoły: Ochotni, Maili Ochotni, Spod Gorca, Muzyka Mateusza Tarchały, Wstonzecki oraz przez zaproszone zespoły: Muzyka Jaśka Kubika, Dębnianie, Góralska Hora, Ludova Hudoba Hanuliakovci z Martina. Na zakończenie imprezy zagrał zespół Góral Power, przy którym uczestnicy Watry Ochotnickiej bawili się do późnych godzin nocnych.  

Watrze towarzyszyły Warsztaty Kultury Pasterskiej: rzemieślnicze, gry na instrumentach pasterskich, tworzenie pasterskich narzędzi i wyposażenie bacówki. Z kolei, baca – Jarek Buczek zaprezentował pokaz życia na bacówce. Było strzyżenie barana oraz wyrób sera i oscypków. Odbyły się też liczne konkursy m. in: skrobanie ziemniaków, robienie masła w kierniczce, piłowanie drzewa. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac twórców ludowych z Gminy Ochotnica Dolna. 

Celem realizowanego zadania była promocja unikatowych wartości związanych z tożsamością wielokulturowych korzeni Ochotnicy i ich wpływu na twórczość artystyczną lokalnych artystów, ale także życie codzienne mieszkańców. Realizowany projekt propaguje postawy oparte na świadomości własnej tożsamości kulturowej oraz szacunku i tolerancji dla kultury pasterskiej.  

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij