Od ziarenka do bochenka - trwa tydzień chleba

Fot. Arch. szkoły, Magdalena Wojtarowicz 2017.10.25 19:43 / news / czytano 1710 / opinie 0

Tegoroczna edycja kampanii „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia” w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku n.D  ma za cel podniesienie świadomości konsumentów na temat odżywczych i zdrowotnych właściwości chleba, roli błonnika zawartego w chlebie z pełnego przemiału oraz wskazanie znaczenia produktów zbożowych w prawidłowej diecie.

"Tydzień chleba” otworzyli najmłodsi, czyli przedszkolaki z punktu przedszkolnego mieszczącego się przy Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem wraz z opiekunem Panią Agnieszką Kołek.

Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji wystawy eksponatów  z  końca XIX wieku wypożyczonych  z prywatnego muzeum pana Jana Malinowskiego „Matrunioka” ze Szczawnicy. Dzieci miały możliwość poznania dawnych narzędzi i sprzętu wykorzystywanego w domowej produkcji chleba. Zostały również zapoznane z techniką sporządzania chleba, a także z niezbędnymi surowcami wykorzystywanymi do produkcji pieczywa. Różne rodzaje mąki od jasnej do ciemnej, dodatki w postaci różnych nasion cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

Ponad  20 małych bohaterów  i dwa razy więcej małych rączek rozpoczęło pracę przy wyrabianiu i formowaniu ciasta drożdżowego. Mąka, woda, drożdże, sól… trochę siły i cierpliwości… tak niewiele trzeba, by zrobić swój własny chleb. Każde dziecko własnoręcznie formowało ciasto na swoją bułeczkę, nie żałując wyobraźni i dodatków. Żółwie, ślimaki, pieski, węże, kotki… po prostu cały zwierzyniec. Po skończonej pracy dzieciaki ufnie oddały bułeczki do wypieku i z wielką niecierpliwością oczekiwały na własne wyroby. Nawet sprzątanie stanowisk, mycie naczyń i przygotowanie stołu do degustacji  zostało zrobione w mig. Bułeczki pojawiły się na stole i dzieci jak pracowite pszczółki kroiły je, rwały, smarowały masełkiem, konfiturami, miodzikiem, a nawet domowym smalczykiem. Nie było grymaszenia, dziś wszystko smakowało, bo świeże, smaczne, a przede wszystkim zdrowe. Na zakończenie dyrektor szkoły p. Leszek Wołek wręczył dzielnym przedszkolakom pamiątkowe dyplomy uczestnictwa kampanii w „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2017”.

Własną przygodę z przygotowaniem chleba i drożdżówek mają także za sobą uczniowie klasy III C gimnazjum w Krościenku. 

Na kolejne zajęcia warsztatowe już jutro przybędą gimnazjaliści ze Szczawnicy i Ochotnicy.

Autor: Stanisława Kwiatek/Oprac. red.
Źródło: Zespół Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem
Zdjęcia: Arch. szkoły, Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij