Około 300 domów z szansą na fotowoltaikę

Fot. 2016.01.20 16:03 / news / czytano 3242 / opinie 0

Wójt Gminy Stanisław Jurkowski informuje, że Gmina Ochotnica Dolna zamierza ubiegać się o dofinansowanie do budowy mikroinstalacji fotowoltaicznych do grzania wody (z możliwością oddawania nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci) dla domów jednorodzinnych.

Szacunkowy koszt jednej instalacji fotowoltaicznej o mocy 2 kW z możliwością oddawania nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci wyniesie około 10 000-11 000 zł. Ostateczny koszt wykonania mikroinstalacji zostanie rozliczony indywidualnie po jej wykonaniu.

Na koszty realizacji Projektu składają się następujące pozycje:
  • Panele fotowoltaiczne 2 kW (Panele polikrystaliczne 250 W, powierzchnia potrzebna do zamontowania 2 kW - około 12,6 m2, preferowana ekspozycja - południowa, południowy zachód.,
  • Grzałka (montowana w bojlerze właściciela domu)
  • Inwerter z podłączeniem do sieci,
  • Koszt montażu i połączenia  zakupionych urządzeń.
W zależności od finalnego kosztu instalacji udział własny osoby biorącej udział w projekcie  szacuje się na ok. 4000,00 zł (maksymalnie 40% kosztów całkowitych). Dofinansowanie ze środków zewnętrznych wyniesie około 40 %, Gmina zapewni finansowanie około 20 – 25% łącznych kosztów oraz zorganizuje i przeprowadzi proces naboru, wyboru wykonawcy oraz rozliczenia projektu. 

Wzajemne zobowiązania właścicieli domów na których miały by być realizowane instalacje zostaną określone w umowach, przy czym pierwsza z nich zostanie podpisana po wyborze uczestników projektu, a druga po zatwierdzeniu projektu do realizacji. Każdy uczestnik podpisujący pierwszą umowę zobowiązany będzie do wniesienia opłaty w wysokości 100 zł przeznaczonej na wykonanie indywidualnego audytu co do możliwości wykonania i efektywności zamontowania instalacji w danym miejscu. Z uwagi na rygory prawa budowlanego nie będzie można instalować paneli poza konstrukcją budynków.  
 
Do realizacji zostaną wybrani właściciele 300 domów z terenu gminy Ochotnica Dolna pod warunkiem wykorzystania instalacji wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego.

Z terenu sołectwa Tylmanowa 105 domów,
Z terenu sołectwa Ochotnica Dolna 85 domów,
Z terenu sołectwa Ochotnica Górna 80 domów,
Z terenu sołectwa Młynne 30 domów.

Spotkanie informacyjne wraz z jednoczesnym zapisem uczestników programu:
  • dla mieszkańców sołectwa Ochotnica Dolna odbędzie się w dniu 6 lutego 2016 roku w budynku Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej  o godzinie 13:00. 
  • dla mieszkańców sołectwa Ochotnica Górna odbędzie się w dniu 6 lutego 2016 roku w budynku Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej o godzinie 15:00. 
  • dla mieszkańców sołectwa Młynne odbędzie się w dniu 30 stycznia 2016 roku w budynku Szkoły Młynne o godzinie 13:00.
  • dla mieszkańców sołectwa Tylmanowa odbędzie się w dniu 30 stycznia 2016 roku w budynku Wiejskiego Ośrodka Kultury w Tylmanowej o godzinie 16:00. 
W razie większej ilości chętnych zostanie przeprowadzone losowanie. 

Zapisy chętnych dla poszczególnych sołectw prowadzić będą sołtysi po zakończeniu spotkań z mieszkańcami w w/w terminach. 
Uczestnikiem programu nie może zostać właściciel: 
- posiadający zaległe zobowiązania finansowe wobec Gminy (tzn. niezapłacone podatki lub opłata za odpady czy kanalizację)
- jeden ze 120 właścicieli domu na których zainstalowano mikroinstalacje w 2015 roku z dofinansowania z PROW
- właściciel domu z istniejącą instalacją solarną do podgrzewania wody użytkowej.
 
- Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w projekcie zapraszam. Myślę, że to dla mieszkańców Naszej Gminy szansa na tanią ekologiczną energię dla gospodarstw domowych. O wszelkich dalszych działaniach w tej sprawie będziecie Państwo informowani na bieżąco - podkreśla wójt Ochotnicy Dolnej.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij