Opera na Zamku w Czorsztynie ponownie do zobaczenia

Fot. Agnieszka Stopka 2019.03.09 14:20 / news / czytano 478 / opinie 0

Miło nam poinformować, iż ponownie zostanie wystawiona opera na dziedzińcu zamku Wronin w Czorsztynie. Zachęceni sukcesem pierwszej odsłony postanowiliśmy powtórzyć wydarzenie pisząc projekt do konkursu. 

Nasz projekt  został doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzją Ministra, w ramach programu Kultura Dostępna Stowarzyszenie LGD ”Gorce-Pieniny„ otrzymało dotacje wysokości 27 tys.zł. na plenerowy pokaz opery pn: „Zamek na Czorsztynie”, który odbędzie się w dniu 11 sierpnia 2019 roku. 

Będzie to druga odsłona tego dzieła w nietypowym jak na operę miejscu. Pierwsza odbyła się w lipcu 2016 roku i odniosła wielki sukces w Pieninach. Nowatorski pomysł wystawienia opery w autentycznym miejscu, w którym osadzona jest akcja libretta odbił się szerokim echem w całym regionie, a nawet poza nim. Było to pierwsze w historii takie wykonanie tej opery. Koncertem zainteresowali się zarówno mieszkańcy Pienin, jak i liczni turyści. Bez wątpienia spektakl przyczynił się do promocji całego regionu pienińskiego, z drugiej strony był atrakcją dla miejscowych, którzy nie mają zbyt wielu okazji do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach w Pieninach.  

Do udziału w tegorocznym projekcie zaproszeni zostali wybitni artyści, muzycy i aktorzy, którzy gwarantują wykonanie z najwyższej półki. Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną oraz śpiewaków poprowadzi uznana dyrygentka Agnieszka Kreiner. Dyrygowała m.in. w Operze Krakowskiej i Śląskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej. Spektakl wyreżyseruje Błażej Peszek, ceniony aktor Teatru Starego w Krakowie i wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej. Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce -m.innymi Pani Ewa Walkowska ze Szczawnicy ¬(w operze, jako solistka, mezzosopran) oraz Pani Maria Małgorzata Złotek z Krakowa ¬ (w projekcie solistka, sopran).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura dostępna 2019”. Koordynator projektu Krystyna Kubik - Zarząd LGD „ Gorce-Pieniny”
Autor: Krystyna Kubik
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij