Pienińska Szkoła Branżowa I Stopnia - uroczystość nadania imienia

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.04.13 08:15 / news / czytano 4070 / opinie 0

Pienińska Szkoła Branżowa w Szczawnicy wybrała na patrona ks. Franciszka Blachnickiego - czcigodnego sługę Bożego, założyciel Ruchu Światło-Życie. Środową uroczystość w krościeńskim kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, a  później w auli szkoły uświetnili licznie zgromadzeni goście.

Podczas Mszy św., której przewodniczył ks. bp. Stanisław Salaterski, w obecności zaprzyjaźnionych pocztów sztandarowych, dokonano ceremonii poświęcenia sztandaru i uroczystego ślubowania i podziękowania dyrektor szkoły Renaty Kubik jak i przedstawicieli uczniów. Uczniowie szkoły złożyli także wiązankę kwiatów przy grobie patrona znajdującego się w krościeńskiej kaplicy. O oprawę muzyczną w kościele zadbała schola ze Szlachtowej i uczniowie gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy wraz z nauczycielem Danutą Urban. Następnie dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkoły w Szczawnicy.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebranych przywitała dyrektor szkoły oraz w krótkiej prezentacji przedstawiła patrona szkoły, jego życiorys i dorobek placówki. Prowadzący szkołę Janusz Gumularz z kolei odczytał uchwałę organu prowadzącego o nadaniu Pienińskiej Szkole Branżowej I stopnia im. ks. Franciszka Blachnickiego. W dalszej części uroczystości poświęcona i odsłonięta została tablica pamiątkowa.

Słowa podziękowania, gratulacji i życzenia dążenia w życiu szkolnym kierując się słowami ks. Blachnickiego składali prowadzący szkołę Janusz Gumularz, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy-Jabłonce Jan Jurek, Kierownik Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Bożena Bryl oraz burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

Na zakończenie przed zgromadzonymi gośćmi zaprezentowała się młodzież szkolna w pantomimie pt. "Maska" oraz uczeń Jędrzej Sztajer z przygotowaną specjalnie z okazji uroczystości szkolnych piosence hip-hopowej.

Puentą środowej uroczystości było wbicie pamiątkowych gwoździ do drewnianej tarczy oraz wpis do księgi pamiątkowej. Podczas uroczystości niejednokrotnie cytowane były słowa ks. Blachnickiego "Człowiek jest wolny wtedy, kiedy świadomie poddaje swoje życie prawdzie", a motto to stało się przesłaniem dla całej społeczności szkolnej, uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców.

Warto podkreślić, że w obchodach nadania imienia szkole wzięło udział wielu dyrektorów szkół zarówno z lokalnych placówek w Szczawnicy, Krościenku n.D, Grywałdzie, Tylmanowej, Ochotnicy Dolnej jak i z Jabłonki, i Nowego Sącza. Byli także przedstawiciele Rady Miejskiej w Szczawnicy, duchowieństwa, Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Podhalan oddział Szczawnica, Centrum Ruchu Śwatło-Życie, gdzie prowadził działalność założyciel Ruchu ks. Franciszek Blachnicki oraz cała społeczność szkolna.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij