Pieniny: Wielkie plany gondolowe

Fot. malopolska.pl 2021.03.05 20:03 / news / czytano 689 / opinie 0

Samorządowi liderzy reprezentujący Szczawnicę, Krościenko i Czorsztyn, przy udziale marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz prezesa Polskich Kolei Linowych S.A. Daniela Pitrusa, podpisali dzisiaj w Krościenku list intencyjny w sprawie planów budowy kolei linowej na odcinku Sromowce - Krościenko – Szczawnica.

Planowana inwestycja ma w założeniu prowadzić do powstania unikalnego w skali Polski systemu komunikacyjnego, ograniczającego ruch samochodowy w terenie sąsiadującym z Pienińskim Parkiem Narodowym. Kolej linowa jest ekologicznym, a co za tym idzie przyjaznym środowisku środkiem transportu. Realizacja tego przedsięwzięcia przyczyniłaby się bez wątpienia do rozwoju gmin Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem oraz Miasta i Gminy Szczawnica.
 
W dzisiejszym spotkaniu udział wzięli m.in. poseł Anna Paluch, senator Jan Hamerski, radny powiatu nowotarskiego Jan Komorek, burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, zastępca wójta gminy Czorsztyn Krzysztof Górecki oraz wicewójt Krościenka Tadeusz Topolski.

Patronem współpracy na rzecz budowy kolei linowej jest Województwo Małopolskie. Do analizy projektu, jako ekspert i doświadczony partner z branży, zostały zaproszone także Polskie Koleje Linowe.

- Turystyka jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki Małopolski. Rozwój i ożywienie turystyki to zadanie niezwykle ważne dla wszystkich mieszkańców naszego regionu. W przypadku tego konkretnego projektu, planu budowy kolei linowej na odcinku Krościenko – Szczawnica, atrakcyjnemu poszerzeniu oferty towarzyszy też troska o minimalizowanie skutków transportu samochodowego, ochrona walorów przyrodniczych, które są bezcennym kapitałem Małopolski - mówił marszałek Witold Kozłowski.
 
- Droga jest jednak daleka, a projekt na początkowym etapie analizowania możliwości - podkreślał z kolei Daniel Pitrus, prezes Zarządu Polskich Kolei Linowych SA i dodał, że realizacja tej inwestycji jest odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności.
 
Na spotkanie nie została zaproszona lokalna prasa, zatem trudno nadać temu wydarzeniu odpowiedni priorytet.
Autor: Oprac. red.
Źródło: malopolska.pl
Zdjęcia: malopolska.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij