Płoną trawy, idzie wiosna

Fot. Stanisław Gabryś 2015.03.17 21:00 / news / czytano 2416 / opinie 0

Dzisiaj w godzinach wieczornych Ochotnicza Straż Pożarna w Kątach interweniowała w związku z tak zwanymi "wiosennymi porządkami".

Płonęły trawy na przysiółku "zapotoce" w Kątach w Gminie Krościenko n.D. Jak podkreślali strażacy ogień mógł się rozprzestrzenić bardziej, gdyby nie mokre podłoże. 

Takie porządkowanie łąk to prawdziwa zmora strażaków i powtarza się praktycznie co roku z nadejściem wiosny. Ludzie niestety nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie niesie podpalenie suchej trawy na łące czy pastwisku.

Wypalanie traw na łąkach, pastwiskach i nieużytkach jest w Polsce łatwą i skuteczną metodą na pozbycie się chwastów i ich nasion. Jednak ze względu na zagrożenie pożarowe, uciążliwość dymu oraz negatywny wpływ na bioróżnorodność jest prawnie zabronione i podlega karze aresztu lub grzywny. Niestety, bardzo ciężko udowodnić celowe podpalenie, stąd sprawcy takich pożarów najczęściej pozostają bezkarni.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Stanisław Gabryś
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij