Policja apeluje o ostrożność - oszukują "na wnuczka"

Fot. 2013.09.27 12:23 / news / czytano 3305 / opinie 0

Policja ostrzega przed oszustami grasującymi na terenie powiatu nowotarskiego działającymi metodą "na wnuczka". Sposób działania we wszystkich przypadkach wygląda podobnie. Oszukują przede wszystkim starsze osoby.

W ostatnich dniach KPP Nowy Targ oraz KP Rabka-Zdrój odnotowały zgłoszenia dotyczące oszustw, na tzw. „wnuczka”. W dniu 24.09.2013 w KP Rabka-Zdrój mieszkanka tego miasta poinformowała, że została oszukana przez n/n mężczyznę w ten sposób, że sprawca telefonując na telefon stacjonarny zgłaszającej podawał się za jej wnuka, prosząc o wsparcie finansowe z uwagi na problemy prawne związane ze spowodowaniem wypadku drogowego.
 
W wyniku wprowadzenia w błąd zgłaszająca przekazała n/n mężczyźnie pieniądze w kwocie 16.650 zł. Również w tym dniu 77-letnia  mieszkanka Rabki Zdroju, została oszukana przez n/n mężczyznę, który telefonicznie, podając się za syna, powiedział, że miał wypadek samochodowy, prosi o wsparcie finansowe i przyśle kuriera po pieniądze. W wyniku wprowadzenia w błąd zawiadamiająca wydała n/n mężczyźnie pieniądze w kwocie 31.000 zł. Po czasie okazało się, że syn nie miał żadnego wypadku i nie prosił o żadną pomoc.

W dniu 26.09.2013 w Nowym Targu  n/n sprawcy  podając się za wnuka pokrzywdzonej oraz policjanta wyłudzili sumie 6.000 zł na szkodę  93-letniej mieszkanki  Nowego Targu. Mężczyzna podający się za policjanta, osobiście odebrał gotówkę w miejscu zamieszkania zgłaszającej.
 
Policja apeluje do osób starszych o szczególną rozwagę i nie przykazywanie w żadnym wypadku pieniędzy nieznanym osobom, nawet jeśli podają się za policjanta lub funkcjonariusza innych służb i podają w miarę wiarygodne informacje. Policja nigdy nie pośredniczy w tego typu działaniach. Apelujemy również do opiekunów i krewnych starszych osób o czujność i zwracanie uwagi na podejrzane sytuacje, wyczulanie osób starszych, aby nikomu nie przekazywały swoich oszczędności, bez sprawdzenia przedstawianej im sytuacji. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją na numer alarmowy 997 lub 112. Policjanci bezzwłocznie sprawdzą zgłaszaną sytuację.
Autor: Oprac. red.
Źródło: KPP w Nowym Targu
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij