Polityka proekologiczna dla Szczawnicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.11.17 15:35 / news / czytano 1836 / opinie 0

Władze Szczawnicy chcą doprowadzić do powstania planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta i gminy. Końcem października złożony został wniosek o dofinansowanie na opracowania takiego planu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Posiadanie planu gospodarki niskoemisyjnej jest jednym z warunków ubiegania się o środki unijne na zadania związanie z ochroną środowiska w nowej perspektywie finansowej w latach 2014 – 2020. Zgodnie z przyjętym przez Unię Europejską w 2007 r. w Kioto pakietem energetycznym Polska musi o 20 proc. ograniczyć emisję dwutlenku węgla, o 20 proc. zwiększyć efektywność energetyczną i 15 proc. energii uzyskiwać ze źródeł odnawialnych. 

Uchwałą Rady Miejskiej z 15. października br. zadeklarowano chęć przystąpienia Miasta i Gminy Szczawnica do takiego planu. W budżecie zabezpieczono na ten cel środki finansowe w wysokości 35 tys. złotych.

- Zabezpieczamy w budżecie miasta 35 tys. złotych na dokument, który będziemy opracowywać w przyszłym roku. Dążymy do poprawy jakości środowiska naturalnego na terenie naszej gminy. Instalacje solarne, które wprowadziliśmy w ostatnich latach, w znacznym stopniu przyczyniły się już do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery - podkreśla Grzegorz Niezgoda.

Elektrownie wiatrowe w Szczawnicy to raczej odległa przyszłość, ale inne ekologiczne źródła energii są możliwe do wykorzystania. Plany podłączenia Szczawnicy do sieci gazu ziemnego, zwiększenie liczby gospodarstw domowych wyposażonych w baterie słoneczne lub piece olejowe to już całkiem realne wizje i w ciągu najbliższych kilku lat prawdopodobnie stanie się to standardem.

Autor: Oprac. red
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij