Powstaje Izba Historii Flisactwa

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2013.09.04 08:59 / news / czytano 2268 / opinie 0

Rozpoczęła się budowa Izby Historii Flisactwa w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych. Wnioskodawcą projektu jest ZPO, partnerem zagranicznym Spojena Skola ze Spiskiej Starej Wsi, a partnerem krajowym Gmina Czorsztyn.

Izba Historii Flisactwa jest elementem projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Jej utworzenie pomoże w upowszechnieniu wiedzy na temat historii polskiego i słowackiego flisactwa na Dunajcu. Oprócz eksponatów ściśle związanych z flisactwem znajdzie się w niej również ekspozycja dotycząca legend pienińskich. Będzie tu również miejsce na wspólne, polsko- słowackie spotkania dzieci i młodzieży szkół biorących udział w projekcie, czyli Spojenej Skoly ze Spiskiej Starej Wsi oraz z Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych.

 
W ramach projektu „Dunajec - wspólna rzeka - wspólna sprawa” organizowane i przygotowywane są dwujęzyczne prelekcje, warsztaty ekologiczne, literackie i plastyczne, zajęcia z nauki pływania, wycieczki i konkursy dla dzieci. Część wytworów uczniów powstałych w ramach wymienionych wyżej działań wzbogaci Izbę Historii Flisactwa.
 
22. lipca br. została podpisana umowa z wykonawcą na budowę Izby. Prace budowlane rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia i zgodnie z umową wykonano już tynki i podłoża pod posadzki wraz z izolacją cieplną i przeciwwilgociową. 

Wartość projektu opiewa na 42 700,92 euro. 85 % tej sumy zostanie dofinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”, 10% pochodzić będzie z budżetu państwa. Wkład własny wynosi 5%. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska Republika Słowacka 2007-2013.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Czorsztyn
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij