Ratownicy GOPR na spotkaniu z uczniami dwójki

Fot. Piotr Krążek 2017.11.23 19:46 / news / czytano 2041 / opinie 0

O pracy "pod górę" czyli działalności Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, podstawach udzielania pierwszej pomocy, o zasadach bezpiecznego wędrowania po górach opowiadali dzieciom i młodzieży w miniona środę ratownicy sekcji operacyjnej Krościenko - Elżbieta Kubik, Adrian Kacwin i Łukasz Giemzik.

Przedstawiciele miejscowej grupy GOPR stawili się w Szkole Podstawowej nr 2 w Krościenku n.D niemal z całym ekwipunkiem, pośród którego był specjalistyczny sprzęt ratowniczy, detektory lawinowe, ale i ten narciarski - skiturowy niezbędny w zimie. Przygotowana prezentacja wzmocniona została historiami z życia, z Pienin, z którymi ratownicy mieli do czynienia w ostatnim czasie. 

Być może któryś z uczniów zechce w przyszłości zostać ratownikiem?

Ale nie jest to zajęcie dla mięczaków, gdyż zanim zostanie się ratownikiem trzeba posiąść specjalistyczną wiedzę z technik ratownictwa górskiego i topografii terenu, idealny kandydat na ratownika powinien wykazywać ogromną odporność psychiczną, umieć pracować w zespole, szybko podejmować decyzje oraz być wrażliwy na ludzkie cierpienie. Trzeba umieć posługiwać się zarówno sprzętem alpinistycznym jak również radzić sobie w jaskiniach z ekwipunkiem do nurkowania. Co ważne mieć 18 lat i minimum wykształcenie średnie.

Maluchy i starsza młodzież świetnie się bawiły, jednocześnie doceniając trud pracy ratowników.

Autor: mw
Zdjęcia: Piotr Krążek
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij