Referendum w sprawie odwołania wójta Gminy Krościenko n/D

Fot. 2013.06.21 18:57 / news / czytano 7087 / opinie 9

Pytanie referendalne ma brzmieć; "Czy jesteś za odwołaniem z funkcji Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem Pana Stanisława Gawędy?". Aby referendum mogło się odbyć musi zostać spełnionych kilka warunków.

Głównym zarzutem inicjatorów referendum jest, że urzędujący Wójt Gminy Krościenko n/D Stanisław Gawęda ignoruje głos i rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Władzom gminy wytykane jest lenistwo, bezczynność i zaniechania. Inicjatorzy chcą, żeby władza służyła obywatelom a urzędnicy skutecznie zabiegali o unijne fundusze. Wyliczają też listę zarzutów dotyczących działań włodarza krościeńskiej gminy.

Wójt Stanisław Gawęda komentuje całą sprawę: - Mamy demokrację, inicjatorem takiego referendum może być pięciu ludzi, którzy mają prawo głosowania na radę gminy. Można mnie nie lubić i może się nie podobać to co robię, ale czy to jest od razu powód do przeprowadzania referendum? Zarzuty na plakatach z informacją o planowanym referendum są ogólnikowe, nie mają podstaw merytorycznych i krzywdzą mnie, pracowników Urzędu oraz Radę Gminy Krościenko n/D. Jednym z głównych inicjatorów referendum jest Pan Paweł Orski, który zajmuje dwa komunalne mieszkania. Niedawno wspomniałem, że mogą mu zostać odebrane z tego powodu, iż oczekują na nie bardziej potrzebujące kobiety. Wydaje mi się, że chce załatwić w ten sposób swoje prywatne interesy. Dla mnie to jest hucpa polityczna, nic więcej. Tym bardziej, że inicjatorami są ludzie bez doświadczenia w pracy w administracji samorządowej - podkreśla wójt i dodaje:- Doszło do tego, że inicjatorzy do rozwieszania plakatów wykorzystują szesnastoletnie dzieci. Spotykam się z krytyką tego przedsięwzięcia wśród mieszkańców naszej gminy i nie widzę dużego poparcia dla referendum.

Paweł Orski poproszony o komentarz do słów wójta mówi: - Nie będę komentował całej sprawy, jest ona za świeża. Nie jest to inicjatywa tylko pięciu osób - taki jest po prostu wymóg formalny i nie jestem upoważniony do występowania w imieniu wszystkich, pomimo tego że figuruję jako główny inicjator. Oficjalne oświadczenie prześlemy do waszej redakcji w terminie późniejszym.

Odwołać wójta wybranego w drodze demokratycznych wyborów można na kilka sposobów, ale nie jest to proste. Z inicjatywą odwołania ma prawo wystąpić rada danej gminy lub jej mieszkańcy. Odwołanie następuje w formie referendum. 

Inicjatorem referendum może być grupa pięciu obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy, statutowa struktura terenowa partii politycznej działająca w danej gminy, organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy. W przypadku Krościenka jest to "Grupa osób reprezentująca zwykłych mieszkańców, z różnych środowisk", pierwszy wariant.

Inicjatorzy referendum muszą powiadomić pisemnie o zamiarze wystąpienia z tą inicjatywą wójta oraz komisarza wyborczego i w terminie 60 dni od powiadomienia zbierają podpisy wyborców ją popierających (ten termin nie może być przedłużony). W danej gminie inicjatywę musi poprzeć 10% uprawnionych do głosowania, w Krościenku daje to liczbę około 500 osób.

Wniosek wraz z zebranymi podpisami mieszkańcy składają komisarzowi wyborczemu. Komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku mieszkańców nie później niż w ciągu 30 dni od dnia jego złożenia. 

Postanowienie o przeprowadzeniu referendum jest wydawane, gdy wniosek spełnia wymogi formalne oraz nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem. Komisarz wyborczy w postanowieniu o przeprowadzeniu referendum decyduje o terminie referendum. Na postanowienie komisarza wyborczego odrzucającego wniosek o przeprowadzenie referendum przysługuje skarga do sądu administracyjnego. 

Głosowanie za odwołaniem wójta powinno odbyć się w dzień wolny od pracy w ciągu 50 dni, co do zasady, od opublikowania postanowienia komisarza o przeprowadzeniu głosowania w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Referendum jest ważne, jeżeli udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego wójta. Wójt zostanie odwołany, gdy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż przeciw.

Poniżej prezentujemy plakat rozwieszany na terenie Gminy Krościenko n/D.
Referendum w sprawie odwołania Wójta Gminy Krościenko n/D
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

mamaj2013.07.18 22:07
zgadzam się z przedmówcami. gmina jest nieudolna, wójt leniwy i interesowny. załatwisz coś w gminie jeżeli jesteś kimś ważnym i możesz się przydać kiedyś.w bibliotece pracują niekompetentne panie i nie zajmują się niczym oprócz plotkowania.gmina się nie rozwija tylko cofa. zamiast otwierać nowe placówki na miarę naszych czasów, zamykane są te które w ogóle były i durne tłumaczenie że nie ma pieniędzy. to niech wójt się nie bierze do rządzenia skoro nie potrafi zdobyć pieniędzy, wydaje mi się, że praca wójta na tym między innymi polega żeby zdobywać jakoś fundusze a nie tylko siedzieć na stołku i kasę zbierać niemałą z resztą, choć nie wiem za co tyle dostaje.jestem za tym referendum, bo coś musi się wreszcie zmienić.
mieszkaniec gminy2013.07.01 07:07
A co z kanalizacją niech radni którzy głosowali za przekazaniem wypowiedzą się na tym forum.
Ahmed2013.06.28 11:06
Jest nadzieja!!,przyznano dla Polski największe dotacje unijne,tylko trzeba zatrudnić kompetentną osobę po studiach ,która będzie umiała je pozyskać dla gminy,jak to jest w Szczawnicy
MIESZKANIEC KROŚCIENKA2013.06.26 11:06
Panie Wójcie co to jest! Czy nie dałoby się zorganizować busa który woziłby dzieci z najdalszych ulic do szkoły? Aż tak trudno?! Nie chodzi o przywóz dziecka pod dom,wystarczy ustalić miejsce postoju,kilkunastoosobowy bus i kierowcę. A co do personelu gminy to są sami znajomi pana wójta i siedzą na dobrze płatnych stanowiskach. Myśli Pan że się o tym nie wie, a my co Idioci jesteśmy! Na ulicy Rynek są ciągle jakieś roboty, a te boczne i dalsze ulice są zaniedbywane.
Jadwiga2013.06.25 21:06
Panie Wójcie jest mi bardzo wstyd za tak brudne Krościenko. Niech pan i pana zastępca wyjdą z samochodów i przejdą się po ulicach i zakładach pracy podległych gminie - Ośrodek zdrowia zarośnięty brudny wejście do gabinetu rehabilitacji urągające,wyłożenie kostki to nie wszystko czy pani kierownik tego nie widzi. =cmentarz najgorszy w okolicy zarośnięty, alejki wyłożone żużlem l nie wiadomo czym i pękający asfalt - klomby zarośnięte , ulice nie posprzątane -bezpańskie psy atakujące przechodniów To jest wizytówka Krościenka ,Czym Panowie wójtowie zaimponujecie przyjezdnym - gościom , których jest coraz mniej w naszej miejscowości Po co tu przyjeżdzać . Jestem przeciwna referendum teraz szkoda pieniędzy bo wybory za kilka miesięcy , ale jest wiele prawdy w zarzutach Więc panowie wójtowie "POSPRZATAJCIE KROSCIENKO" a będzie lepiej .
binladen2013.06.24 09:06
W Krościenku mało się dzieje to prawda, biblioteka też prawda. Ale jako rodzić jestem zadowolony placów zabaw. Chcialbym aby gmina była zarządzana efektywnie, tylko nie znam nikogo z kręgów inicjatorów kto by potrafił poprowadzić Gminę. Jeśli ktoś nie potrafi dojść do czegoś w życiu, to jakim cudem wyprowadzi gminę na prostą.
mieszkanka2013.06.22 13:06
Ze wspaniałych dokonań Gminy tzn robienia dróg , pseudo placów zabaw, imini-parkingów,hal sportowych nikt się nie naje. Mamy zęby w asfalf wbić! Gdzie są turyści z których żyje większość. Omijają nas szerokim łukiem, gdyby nie to że muszą tędy przejechać do Szczawnicy to pewnie by nie wiedzieli że taka wieś istnieje.Padają drobni sklepikarze, punkty handlowe i gastronomiczne. Niedługo wszyscy padniemy i już nie będzie wpływów z podatków wcale nie małych. Włodarze Gminy zastanówcie się dzieki komu jesteście przy władzy.
mieszkaniec kroscienka2013.06.22 11:06
co do kadry ktora zatrudnia rada gmniy i wojt: jakie wykształcenie mają panie pracujace w bibliotece w kroscienku??? pomijajac fakt ze są zonami ludzi ktorzy pracuja w gmninie?? po co 40pracownikow gminy, a i tak nikt nic tam nie robi a jesli chce sie cos zalatwic to oni nawet nie wiedza jak??? Panie wójcie, co to ma być to "coś" znajdujace sie obok placu zabaw obok drogi przyjaźni?? to ani koło, ani jajko, wogole to czegokolwiek nie przypomina;/ wylaliscie asfalt tam i co?? wielki sukces gminy?? co to wogole ma byc??? jakos inne gminy potrafią robić parki i jakos zagospodarowac teren w gmniach. a co z dalsza częścią remontu rynku??? zrobiliscie parking a dalsza zesc to co??;/;/ lepiej sobie zrobic droge prowadzącą do własnych działęk w grywałdzie na jakims zadupiu, prawda?? bo cena dzialki bez drogi jest o kilka razy mniejsza niz ta z drogą, czysty pieniadz.... ;/;/
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij