2013.06.21 18:57 / news / czytano 9873 / opinie 9
Pytanie referendalne ma brzmieć; "Czy jesteś za odwołaniem z funkcji Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem Pana Stanisława Gawędy?". Aby referendum mogło się odbyć musi zostać spełnionych kilka warunków.
Głównym zarzutem inicjatorów referendum jest, że urzędujący Wójt Gminy Krościenko n/D Stanisław Gawęda ignoruje głos i rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Władzom gminy wytykane jest lenistwo, bezczynność i zaniechania. Inicjatorzy chcą, żeby władza służyła obywatelom a urzędnicy skutecznie zabiegali o unijne fundusze. Wyliczają też listę zarzutów dotyczących działań włodarza krościeńskiej gminy.
Wójt Stanisław Gawęda komentuje całą sprawę: - Mamy demokrację, inicjatorem takiego referendum może być pięciu ludzi, którzy mają prawo głosowania na radę gminy. Można mnie nie lubić i może się nie podobać to co robię, ale czy to jest od razu powód do przeprowadzania referendum? Zarzuty na plakatach z informacją o planowanym referendum są ogólnikowe, nie mają podstaw merytorycznych i krzywdzą mnie, pracowników Urzędu oraz Radę Gminy Krościenko n/D. Jednym z głównych inicjatorów referendum jest Pan Paweł Orski, który zajmuje dwa komunalne mieszkania. Niedawno wspomniałem, że mogą mu zostać odebrane z tego powodu, iż oczekują na nie bardziej potrzebujące kobiety. Wydaje mi się, że chce załatwić w ten sposób swoje prywatne interesy. Dla mnie to jest hucpa polityczna, nic więcej. Tym bardziej, że inicjatorami są ludzie bez doświadczenia w pracy w administracji samorządowej - podkreśla wójt i dodaje:- Doszło do tego, że inicjatorzy do rozwieszania plakatów wykorzystują szesnastoletnie dzieci. Spotykam się z krytyką tego przedsięwzięcia wśród mieszkańców naszej gminy i nie widzę dużego poparcia dla referendum.
Paweł Orski poproszony o komentarz do słów wójta mówi: - Nie będę komentował całej sprawy, jest ona za świeża. Nie jest to inicjatywa tylko pięciu osób - taki jest po prostu wymóg formalny i nie jestem upoważniony do występowania w imieniu wszystkich, pomimo tego że figuruję jako główny inicjator. Oficjalne oświadczenie prześlemy do waszej redakcji w terminie późniejszym.
Odwołać wójta wybranego w drodze demokratycznych wyborów można na kilka sposobów, ale nie jest to proste. Z inicjatywą odwołania ma prawo wystąpić rada danej gminy lub jej mieszkańcy. Odwołanie następuje w formie referendum.
Inicjatorem referendum może być grupa pięciu obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy, statutowa struktura terenowa partii politycznej działająca w danej gminy, organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy. W przypadku Krościenka jest to "Grupa osób reprezentująca zwykłych mieszkańców, z różnych środowisk", pierwszy wariant.
Inicjatorzy referendum muszą powiadomić pisemnie o zamiarze wystąpienia z tą inicjatywą wójta oraz komisarza wyborczego i w terminie 60 dni od powiadomienia zbierają podpisy wyborców ją popierających (ten termin nie może być przedłużony). W danej gminie inicjatywę musi poprzeć 10% uprawnionych do głosowania, w Krościenku daje to liczbę około 500 osób.
Wniosek wraz z zebranymi podpisami mieszkańcy składają komisarzowi wyborczemu. Komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku mieszkańców nie później niż w ciągu 30 dni od dnia jego złożenia.
Postanowienie o przeprowadzeniu referendum jest wydawane, gdy wniosek spełnia wymogi formalne oraz nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem. Komisarz wyborczy w postanowieniu o przeprowadzeniu referendum decyduje o terminie referendum. Na postanowienie komisarza wyborczego odrzucającego wniosek o przeprowadzenie referendum przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
Głosowanie za odwołaniem wójta powinno odbyć się w dzień wolny od pracy w ciągu 50 dni, co do zasady, od opublikowania postanowienia komisarza o przeprowadzeniu głosowania w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Referendum jest ważne, jeżeli udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego wójta. Wójt zostanie odwołany, gdy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż przeciw.
Poniżej prezentujemy plakat rozwieszany na terenie Gminy Krościenko n/D.