2015.06.16 12:31 / news / czytano 7625 / opinie 0
Ufoludki, najeźdźcy z kosmosu oraz breakdance i samba w przestrzeni pozaziemskiej to niektóre tylko atrakcje VII Festiwalu Baśni i Bajki trwającego dwa dni w miniony weekend w szczawnickim Dworku Gościnnym.
Po zeszłorocznej szeroko pojętej tematyce EKO festiwalu w tym roku organizatorzy postawili na fantastykę. Przez dwa dni w Dworku Gościnnym w Szczawnicy wszystko "kręciło się" wokół gwiazd, planet i czasoprzestrzeni, nie zabrakło eksperymentów, robotów i warsztatów dla dzieci i młodzieży.
W pierwszym dniu główna sala Dworku wypełniła się dziećmi, które bezpłatnie obejrzały film pt. "Wielka Szóstka" w technologii 3D. Sobota festiwalowa to głównie przedstawienia przygotowane przez dzieci i młodzież ze szczawnickich przedszkoli i szkół. Na scenie zaprezentowały się zespoły, które podróżując w przyszłość tańczyły breakdance i brazylijską sambę. Jednym słowem mądra i piękna zabawa.
W Foyer Dworku działało miasteczko festiwalowe. Specjalnie przygotowane przez młodzież gimnazjalną stoiska przyciągnęły sympatyków fizyki, geografii i galaktyki. Uczniowie pokazali m.in. problematykę wad wzrok i sposoby ich korekcji za pomocą odpowiednich soczewek, łączyli proste obwody elektryczne, demonstrowali doświadczenia z magnetyzmu oraz takie z wykorzystaniem maszyny elektrostatycznej. Była też mowa o sposobie tworzenia się wyładowań atmosferycznych do czego wykorzystali kulę plazmową.
Były warsztaty robotyki, malowania na szkle prowadzone przez Annę Madeję i Joannę Dziubińską, warsztaty przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Szczawnicy, malowanie twarzy i wielkie graffiti wykonane przez uczniów Pienińskiej Szkoły Zawodowej i CKiW OHP. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wirtualne obserwatorium ciemnego nieba koordynowane przez stowarzyszenie POLARIS. Program Ciemne Niebo aktualnie skupia się na staraniach w kierunku upowszechnienia problematyki świadomego gospodarowania sztucznym światłem, a przede wszystkim ochronie naturalnej ciemności nocy i gwieździstego nieba zarazem. Sobotnią imprezę zakończył terenowy bieg na orientację z nagrodami.
Projekt siódmego festiwalu zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, organizatorem imprezy była Fundacja Andrzeja Mańkowskiego - Szczawnica przy wsparciu Grupy Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica i współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami. Imprezę prowadził Jerzy Pal. Patronat nad festiwalem objął Pieniński Portal Informacyjny www.pieninyinfo.pl.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena i Janusz Wojtarowicz