Sołtys za stówkę

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.11.03 20:26 / news / czytano 3305 / opinie 0

Mają  największy kontakt z mieszkańcami, dzięki czemu znają najbardziej potrzeby lokalnej społeczności. Pełnienie funkcji sołtysa wymaga poświęcenia czasu i pieniędzy. Na jaką zatem rekompensatę finansową mogą liczyć? W Szczawnicy na jedyne 105 złotych.

Gmina Szczawnica wyróżnia się w regionie wysokością diet wypłacanych sołtysom wsi Szlachtowa i Jaworki. Tam panie: Jolanta Salamon oraz Bożena Solecka otrzymują tylko miesięczną dietę za udział w sesji Rady Miejskiej, naliczaną procentowo do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, określanego corocznie w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wysokość diety wynosi 6% minimalnego wynagrodzenia, czyli w roku 2015 jest to kwota 105,00 zł za każdą sesję. Warunkiem otrzymania diety jest obecność na sesji Rady, potwierdzona podpisem na liście obecności.

 - Funkcja sołtysa to praca od rana do wieczora, a nawet w nocy w przypadku klęsk żywiołowych. Trwające w ostatnim czasie prace remontowo naprawcze na terenie sołectw Jaworki i Szlachtowa to niekończące się dbanie o zbiorowe interesy i potrzeby naszych mieszkańców. Jesteśmy do dyspozycji każdego mieszkańca i o każdej porze, to do nas zgłaszane są problemy, usterki, zaniedbania wykonawców i podwykonawców robót. Stajemy wtedy przed problemem, który trzeba szybko rozwiązać. Nasz podpis konieczny jest też na protokole odbioru robót - mówi Jolanta Salamon sołtys Szlachtowej.

Doglądanie prowadzonych prac na terenie szczawnickich sołectw to nie jedyne zajęcie szefowych lokalnych społeczności. Muszą one dopilnować procedur związanych z funduszem sołeckim, zorganizować zebrania wiejskie, przygotować wakacyjny plenerowy festyn na terenie sołectw, pozyskać fundusze, sponsorów, reprezentować mieszkańców i załatwiać bieżące sprawy w sołectwie. Pracy jest dużo, duże są też koszty. 

Jak kwestie pieniędzy dla sołtysów uregulowały sąsiednie gminy? W sąsiednim Krościenku sołtysi pobierają miesięczną dietę w wysokości 500 złotych. Gmina Czorsztyn wynagradza sołtysów w formie miesięcznego ryczałtu, zróżnicowanego ze względu na ilość mieszkańców. I tak sołtys Maniów otrzymuje 1 792,52 zł, Kluszkowiec 1 368,48 zł, Czorsztyna 925, 17 zł, Sromowiec Niżnych 1 156,46 zł, Sromowiec Wyżnych 1 195,01 zł, Mizernej 963,72 zł i Huby 867,35 zł. Na Spiszu z kolei, w Gminie Łapsze Niżne, sołtysi otrzymują dietę w wysokości 1 tysiąca złotych. W przypadku jeśli sołtys nie pojawi się na sesji, bądź na naradzie sołtysów zwoływanej przez wójta dieta ulega obniżeniu o 5% za każdą nieobecność. 

Zasady i wysokość wypłacanych dla sołtysów pieniędzy ustala Rada Gminy.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij